Fransk uppvisning – inga svenska medaljer

av Maja Eriksson • 09.02.2024
Det blev en fransk uppgörelse i damernas sprint. Systrarna Öberg var med i kampen om medaljerna ända in till sista skyttet.

Det blev en fransk uppgörelse i damernas sprint. Systrarna Öberg var med i kampen om medaljerna ända in till sista skyttet.

Det blev en fransk uppgörelse i damernas sprint. Systrarna Öberg var med i kampen om medaljerna ända in till sista skyttet.

Det blev en fransk uppvisning när damernas VM-sprint avgjordes. Julia Simon hade startnummer två och tog kommandot direkt när hon sköt snabbt och fullt i det liggande skyttet. Lagkompisen Justine Braisaz Bouchet började med em bom i det liggande skyttet och var därför en bit efter inledningsvis.

Simon gjorde lika i det stående skyttet som i det liggande och knep VM-guldet. Braisaz-Bouchet kom närmre på slutvarvet och var till sist fem sekunder efter. Det blev franskt även på tredjeplats när Lou Jeanmonnot knep bronsmedaljen före ytterligare en fransyska, Sophie Chauveau.

– Det är galet, jag är så lycklig, wow! Det är svårt att sätta ord på det. Det var en fantastisk dag för laget men på det tredje varvet hade jag en dålig känsla och höll tummarna för att Justine inte skulle gå förbi. Det blev en lång väntan, säger Simon till SVT Sport.

För svensk del blev det inga riktigt framskjutna placeringar. Systrarna Öberg hade chansen på sista skyttet men både bommade ett skott. Hanna Öberg var knappt 2,5 sekund före Elvira i mål när de slutade på 8:e respektive 9:e plats.

– Det var ett tufft lopp. I dag fick vi känna på fluorförbudet men jag tycker att genomförandet var bra, det tar för lång tid på vallen, men jag skulle tagit om det skottet jag bommade i stå. Det rinner i väg lite för mycket tid, säger Hanna Öberg, som var bästa svenska, till SVT Sport efter loppet.

Anna Magnusson missade 2 skott och blev till sist 20:onde i mål. Även Mona Brorsson bommade två men hade inte samma fart i spåret som Magnusson och slutade 38:a.

Här hittar du resultaten från damernas sprint.

Imorgon väntar herrarnas sprint. Här hittar du vilka herrar som kör sprinten för Sverige.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026

Fler artiklar

  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    Han har åkt på samma skidmärke sedan han som 14-åring fick en T-shirt och 50% på skidorna. Nu är det dock slut. OS-tvåan från USA är den nästa toppåkaren som meddelar att han byter skidmärke nästa säsong.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026
  • Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    av Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • LÖPTRÄNING: Effektiva intervaller – förbättra din syreupptagningsförmåga

    av Maja Eriksson/Längd.se
    18.06.2026
  • SVT utökar bevakningen av Vasaloppsveckan

    av Maja Eriksson
    17.06.2026