Linn Svahn spurtslog Jonna Sundling: ”När det verkligen gäller taggar jag till”

av Maja Eriksson • 24.03.2024
Jonna Sundling och Linn Svahn bjöd publiken i Boden på en show när SM-sprinten avgjordes. De två var i en klass för sig och det skiljde till sist en hundradel mellan guld och silver.

Jonna Sundling och Linn Svahn bjöd publiken i Boden på en show när SM-sprinten avgjordes. De två var i en klass för sig och det skiljde till sist en hundradel mellan guld och silver.

Jonna Sundling och Linn Svahn bjöd publiken i Boden på en show när SM-sprinten avgjordes. De två var i en klass för sig och det skiljde till sist en hundradel mellan guld och silver.

Jonna Sundling hade tre raka guld inför dagens sprint. I finalen satte hon högsta fart från start och den enda som kunde följa var Linn Svahn. Men Sundling lyckades inte skaka av sig Svahn och på det långa upploppet var de jämsides hela vägen. Efter att domarna granskat målfoto dömdes Svahn en hundradel före Sundling.

– Jonna har tagit tre guld och det var skönt att snuva henne på ett, säger Linn Svahn till SVT Sport och fortsätter:

– Det var kul att köra, det är när det verkligen gäller som jag taggar till. Jag är glad över att jag inte behövde vara domare för att se vem som var först.

Jonna Sundling fick alltså se sig besegrad av Linn Svahn.

– Jag kände att det inte fanns så mycket att spara och jag körde på. Jag ville ha mittenspåret och det ville Linn också, sedan så går jag till höger och det var en härlig fajt, säger Sundling om en täta uppgörelsen.

I finalen var duon helt överlägsna och hade nästan nio sekunder ner till trean Emma Ribom. Övriga åkare i finalen var Maja Dahlqvist på 4:e plats, Moa Ilar som 5:a och Emma Lindberg på 6:e plats.

HÄR HITTAR DU RESULTAT FRÅN FINALEN.

Läs också: Anger tog tredje guldet: ” Hade en stor chans att vinna”

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026
  • 1

    Landslagsstjärnan byter skidmärke

    by Maja Eriksson
    02.06.2026

Fler artiklar

  • CYKELTRÄNING: Tröskel – höj din tröskel, ett jämnt pass i taget

    Tröskelträning är hörnstenen i uthållighetsprestanda. Detta tröskelpass utmanar dig att hålla en hög, kontrollerad insats under längre perioder.
    av Leandro Lutz
    21.07.2026
  • Stängs av i tio år: ”Återspeglar allvaret”

    av Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • Myhlback siktar på hattrick i Trysilsprinten

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.07.2026
  • Stortalangen överlägsen i Helags Fjällmara

    av Maja Eriksson
    19.07.2026
  • LISTA: Här är alla klara klubbövergångar

    av Langd.se
    18.07.2026