Fredrik Byström åker världscupen i Düsseldorf
Fredrik Byström från Sollefteå får chansen i det svenska laget när världscupen når sista stationen innan jul: Düsseldorf i Tyskland.
Här handlar det om fristilssprint och team sprint.
Düsseldorf brukar ju vara den rekordtidiga premiären i oktober, men nu har man fått tilldelad sista helgen innan jul. Det blir spännande att se hur det påverkar storpubliken som alltid finns på plats här.
Det blir också spännande att se Peter Larsson, ofta kallad “Kungen av Düsseldorf” för sina segrar här. Men han har alltid varit i toppform i oktober, nu är frågan om han kan matcha de övriga när de också har nått toppformen.
På den flacka banan är det nästan alltid sprintspecialisterna som dominerar, så därför avstår flera av de bästa distansåkarna och laddar istället för Tour de Ski, som startar i Oberhof i Tyskland den 27 december och håller på till alptoppen Alpe Cermis nås den 4 januari.
Förutom Fredrik Byström släpper förbundskaptenerna Jocke Abrahamsson och Magnus Ingesson också fram Ingrid Vikman igen.
Båda sprintvinnarna från förra helgens Intersport Cup i Skellefteå finns lltså med i laget:
– Ingrid Vikman och Fredrik Byström visade mycket bra form och får chansen internationellt på de flacka tyska gatorna, säger Joakim Abrahamsson.
Med i herrlaget är åter succékillen från Kuusamo, Jesper Modin. Och som sagt “Kungen av Düsseldorf”, Peter Larsson, som vunnit sex gånger på sin lyckoarena.
Individuell sprint på lördag och Team sprint på söndag står på programmet.
– Vi siktar högt som vanligt och jag tror att vi kan vara med där framme och slåss om pallplatserna båda dagarna, avslutar Joakim Abrahamsson.
Laget:
Damer: Anna Olsson, Åsarna IK, Lina Andersson, Piteå Elit, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Britta Norgren, Sollefteå SK, Ingrid Wikman, Östersunds SK.
Herrar: Björn Lind, Hudiksvalls IF, Emil Jönsson, Årsunda IF, Robin Bryntesson, Sollefteå SK, Jesper Modin, Piteå Elit, Peter Larsson, Hudiksvalls IF, Fredrik Byström, Sollefteå SK.