fredag, feb 3, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Thomas Ødegaard... 22,348,199
24 Vetle Thyli 22,272,323
25 Torgeir Sulen H... 22,173,420
26 Chris Andre Jes... 22,054,623
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Fredrik Byström vann herrsprinten före Johan Edin

Fredrik Byström var snabbast i herrklassen i första deltävlingen i Team Sportia Cup i Skellefteå under lördagen.
Han vann fristilssprinten före Johan Edin och Patrik Johansson.

Det var bra deltagande i cuptävlingen vid skidstadion i Skellefteå och en åkare som förre OS-mästaren Björn Lind fick nöja sig med en 11:e plats totalt och B-final.
Till A-final gick förutom de tre nämnda också de båda Falun-Borlänge-åkarna Kalle Gräfnings (4:a) och Mikael Östberg (5:a). Johan Eriksson från Åsarna var 6:a i A-finalen.
Landslagsåkarna var ju upptagna med världscup i Düsseldorf, men några av dom killar vi såg i A-finalen i Skellefteå får säkert också prova på landslagsdressen i världscupen den här säsongen.

Resultat Team Sportia Cup, Skellefteå:
Herrar, sprint/F:
A-final:
1) Fredrik Byström, Sollefteå SK, 2) Johan Edin, Kovlands IF, 3) Patrik Johansson, IFK Skövde SK, 4) Kalle Gräfnings, Falun-Borlänge SK, 5) Mikael Östberg, Falun-Borlänge SK, 6) Johan Eriksson, Åsarna IK.
B-final: 7) Anton Lindblad, Östersunds SK, 8) Martin Johansson, IFK Moras SK, 9) Lars Suther, IFK Moras SK, 10) Gustav Nordström, Gävle SK, 11) Björn Lind, IFK Umeå, 12) Fredrik Karlsson, Hudiksvalls IF.
Kvartsfinal: 13) Anders Svanebo, Stockviks SF, 14) Magnus Engström, Stockviks SF, 15) Anders Högberg, IFK Umeå, 16) Fredrik Uusitalo, Sollefteå SK, 17) Robin Norum, IFK Umeå, 18) Daniel Johansson, IFK Umeå, 19) Anders Jonsson, Stockviks SF, 20) David Hedlund, Piteå Elit, 21) Marcus Svelander, Åsarna IK, 22) Joakim Engström, IFK Moras SK, 23) Erik Silfver, Lucksta IF, 24) Emil Brindbergs, Vansbro AIK, 25) Adam Steen, Falun-Borlänge SK, 26) Fredrik Jonsson, Hudiksvalls IF, 27) Martin Liljemark, SK Bore, 28) Johan Martinsson, IFK Skövde SK, 29) Tiio Söderhielm, Åsarna IK, 30) Bill Impola, Malungs SK.
Kvalificering: 31) Johan Westerlund, Piteå Elit, 32) Fredrik Lindström, Lycksele IF, 33) Tor Larsson, Storumans IK, 34) Gustav Hall, IFK Moras SK, 35) Erik Berglund, Lycksele IF, 36) David Frisk, IFK Moras SK, 37) Adam Larsson, Falun-Borlänge SK, 38) Jens Lundgren, Hudiksvalls IF, 39) Adrian Bergström, Piteå Elit, 40) Jimie Johnsson, Falun-Borlänge SK, 41) Johan Lövgren, Vännäs SK, 42) Rikard Tynell, Falun-Borlänge SK, 43) Anton Södergren, Skellefteå SK, 44) Joakim Jonsson, Storumans IK, 45) Emil Lagergren, Tynderö IK, 46) Jens Hulgaard, DAN, 47) Lars Nelson, Funäsdalens IF, 48) Mikael Norberg, Piteå Elit, 49) Janne Stenback, Lapin Veikot, 50) Jim Åhl, Bodens SK, 51) Mikael Sandgren, IFK Moras SK, 52) Lars Ljung, Hudiksvalls IF, 53) Joakim Persson, Antnäs BK, 54) Niklas Henriksson, Bodens SK, 55) Hampus Lindblom, Åsarna IK, 56) Tobias Nilsson, IFK Umeå, 57) Ronny Wedin, Norbergs SK, 58) Patrik Tallbom, Östersunds SK, 59) Rasmus Blom, Högsäters GF, 60) Torsten Kempe, Tynderö IK, 61) Max Själin, Storumens IK, 62) Leon Spiller, Falun-Borlänge SK, 63) Simon Waller, Antnäs BK.
 

▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒å ▒▒▒ ▒▒ å▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒▒▒ ▒▒-▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒▒ö▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒:▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒-▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒ ▒-▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒▒ ▒å▒▒ ▒▒▒▒▒-▒▒▒▒ä▒▒▒-å▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒ä▒▒▒▒▒▒ (▒:▒) ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ Ö▒▒▒▒▒▒ (▒:▒). ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ Å▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒:▒ ▒ ▒-▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒▒▒▒▒å▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒ü▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒å▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒å▒ ▒ ▒-▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒å ▒å▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒å ▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒.

▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒▒▒å:
▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒/▒:

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play​​​​​​​
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu