Hanna Brodin laddar om

av langd • 25.01.2011
Nu är Hanna Brodin laddad igen… Två dagar efter den sensationella andraplatsen är hon tillbaka på Tehvandi skidstadion i Otepää och i fulla förberedelserna inför veckans U23-VM. – Jag kommer troligen att åka två lopp, säger Hanna till langd.se.

Nu är Hanna Brodin laddad igen… Två dagar efter den sensationella andraplatsen är hon tillbaka på Tehvandi skidstadion i Otepää och i fulla förberedelserna inför veckans U23-VM. – Jag kommer troligen att åka två lopp, säger Hanna till langd.se.

Nu är Hanna Brodin laddad igen…
Två dagar efter den sensationella andraplatsen är hon tillbaka på Tehvandi skidstadion i Otepää och i fulla förberedelserna inför veckans U23-VM.
– Jag kommer troligen att åka två lopp, säger Hanna till langd.se.

Falutjejen har bestämt sig för sprinten och det inledande 10-kilometersloppet i fristil på torsdag. Det betyder tävling torsdag och lördag och lite vila innan SM i teamsprint i Sundsvall på onsdag kväll nästa vecka.
– Jag är uttagen också till dubbeljakten, men kommer troligen att hoppa över den, säger Hanna, som inte vet vem som blir hennes partner i Åsarnas lag i SM-teamsprinten.
– Det är många lopp nu och därför tror jag det räcker med två tävlingar här. Jag har ingen koll på vilka som är med eller hur bra dom är, säger Hanna, som inte riktigt är med på att hon nu blir favorit i sprinten på U23-VM.
– Det är samma bana som vi åkte i söndags, så en liten fördel har jag väl. Upploppet passar mig ju väldigt bra och Petra Majdic är inte med…
Och Hanna Brodin vann förra året JVM-sprinten i tyska Hinterzarten. Det var i fristil, nu skall det sprintas i klassisk stil, exakt som i världscupen i söndags då falu-Hanna slutade tvåa och fixade sin första pallplacering.
– Jag har inte hört något mer om skid-VM i Oslo, säger Hanna, som givetvis hoppas på att hennes namn finns med när laget offentliggörs efter SM-tävlingarna på södra Berget i Sundsvall nästa söndag.
– Igår var jag trött och sov länge. Det har varit många grattis-meddelanden efter helgen, men annars har det mesta varit som tidigare.
Få tvivlar på att Hanna Brodin kommer att ta medalj på U23-VM, om hon gör det redan i torsdagens millopp är osäkert – men den som skall slå Hanna i lördagens klassiska sprint måste vara av Petra Majdic-klass.
Och såna finns väl inte på ett U23-VM…???
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • TV-experten vann långlopp på Svalbard

    Till vardags är hon expert på Viaplay. Under helgen vann Anna-Karin Strömstedt långloppet Svalbard Skimaraton.
    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • Öppnar upp efter avskedet: ”Jag blev besviken”

    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • KRÖNIKA: Kan vi göra längdskidåkning mer rättvis?

    av Maja Eriksson
    20.04.2026
  • Långloppsåkaren slog Kläbo och Iversen – svensk seger i damklassen

    av Maja Eriksson
    19.04.2026
  • Tvingas pausa karriären för andra gången

    av Langd.se
    19.04.2026