Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Hanna Brodin vann med över minuten i D19-20
Falun-Borlänges Hanna Brodin var helt överlägsen när D19-20-klassen avslutade cuptävlingen på Östersunds skidstadion under lördagen. Hon vann dubbeljakten med över minuten före Linn Sömskar i Lisa Larssons frånvaro.
Hanna Falk följde sin namne Brodin till första mellantiden, men försvann sedan. Sedan var Brodin solo och passerade andra mellantiden med 43 sekunders försprång till Emma Wikén, som ledde en klunga med Linn Sömskar och Jennie Öberg.
Sedan ökade avståndet och i mål var alltså Hanna Brodin 1.09 före Sömskar, som sprutade ifrån Wikén i kampen om andraplatsen. Jennie Öberg fick ge sig och var nästan minuten efter dessa båda.
Segrarinnan Hanna Brodin visade redan förra helgen vid Skandinaviska cupen i finska Keuruu att formen är bra, då hon slog sig in i täten bland seniorerna.
I D17-18 vann arrangörskklubbens Johanna Meyer, som var 15 sekunder före tvåan Anna Janjons från Domnarvet i mål. Anna spurtslog Linda Lundberg från Jukkasjärvi och Christina Lövald-Hellberg från Sundbyberg.
Resultat
D 19-20
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Hanna Brodin 357 Falun Borlänge SK 30:41.1 0.0
2 Linn Sömskar 362 IFK Umeå 31:50.7 1:09.6
3 Emma Wikén 359 Åsarna IK 31:53.0 1:11.9
4 Jennie Öberg 364 Kalix SK 32:48.6 2:07.5
5 Jennie Jirhed 369 Östersunds SK 32:58.5 2:17.4
6 Johanna Jansson 368 IFK Moras SK 33:01.6 2:20.5
7 Erica Ahnberg 366 Gellivare Skidallians IK 33:05.2 2:24.1
8 Tonje Haanaes-Rensberg 389 Funäsdalens IF 33:05.7 2:24.6
9 Lisa K Svensson 381 Åsarna IK 33:12.7 2:31.6
10 Linda Danvind-Malm 363 IFK Umeå 33:28.2 2:47.1
11 Petra Nilsson 377 Åsarna IK 33:35.2 2:54.1
12 Emmy Thelberg 374 Valbo Allmänna IF 33:38.7 2:57.6
13 Emilia Lindstedt 373 Domnarvets GOIF 33:49.0 3:07.9
14 Lina Öberg 376 Bergeforsens SK 33:50.0 3:08.9
15 Frida Hallquist 382 Åsarna IK 33:51.3 3:10.2
16 Malin Eriksson 375 Söderala Allmänna IK 34:07.9 3:26.8
17 Märta Larsen 370 Sundbybergs IK 34:15.1 3:34.0
18 Terese Andersson 360 Stockviks SF 34:15.8 3:34.7
19 Fanny Pekkari 361 IFK Tärendö 34:16.3 3:35.2
20 Eva Johansson 380 Linköpings SK 34:22.2 3:41.1
21 Hanna Falk 358 Ulricehamns IF 34:38.7 3:57.6
22 Anja Ahnberg 383 Gellivare Skidallians IK 34:43.1 4:02.0
23 Vendela Eriksson 397 Husums IF SK 34:54.5 4:13.4
24 Kristina Lycke 379 Malungs IF 35:22.1 4:41.0
25 Linnéa Hedlund 384 Hägersta GF 35:32.3 4:51.2
26 Sara Jobs 390 Sågmyra SK 35:34.3 4:53.2
27 Amanda Mattsson 367 Stockviks SF 35:44.2 5:03.1
28 Ida Indahl 371 Östersunds SK 35:53.5 5:12.4
29 Kerstin Holmstrand 387 Åmotfors IF 36:11.8 5:30.7
30 Sofia Sepänmaa 386 Selånger SOK 36:22.8 5:41.7
31 Evelina Johansson 385 Ramsjö SK 37:00.9 6:19.8
32 Malin Landerdahl 388 Hägersta GF 37:20.5 6:39.4
33 Sofie Eriksson 395 Gellivare Skidallians IK 38:12.4 7:31.3
34 Magdalena Mattes 400 Edsbyns SK 38:36.4 7:55.3
35 Josefine Lundkvist 394 Gellivare Skidallians IK 39:12.4 8:31.3
36 Malin Svensson 402 IK Vista 39:54.6 9:13.5
37 Matilda Svensson 399 Åmåls OK 40:20.8 9:39.7
Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Lisa Larsen 356 Sundbybergs IK
DNS Josefin Halvarsson 365 Bodens SK
DNS Malin Hansson 372 IFK Moras SK
DNS Lisa Hallberg 378 IFK Moras SK
DNS Frida Dahl Klockar 391 IFK Moras SK
DNS Cecilia Frenell Staaf 392 Hudiksvalls IF
DNS Matilda Henriksson 396 Skellefteå SK
DNS Jenny Lundkvist 398 Gellivare Skidallians IK
DNF Emma Olsson 401 Hybo AIK
DNS Linnea Jonsson 404 Bodens SK
D 17-18
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Johanna Meyer 293 Östersunds SK 32:22.7 0.0
2 Anna Janjons 287 Domnarvets GOIF 32:38.4 15.7
3 Linda Lundberg 288 Jukkasjärvi IF 32:38.8 16.1
4 Christina Lövald-Hellberg 292 Sundbybergs IK 32:42.4 19.7
5 Maria Nordström 289 Gävle SK 33:08.9 46.2
6 Anna Erika Hedman 299 Skellefteå SK 33:09.5 46.8
7 Caroline Glännerud 315 Domnarvets GOIF 33:20.4 57.7
8 Lisa Dahl 314 Offerdals SK 33:22.0 59.3
9 Emma Sjölander 291 Strömnäs GIF 33:54.8 1:32.1
10 Ida Lindkvist 296 IFK Moras SK 33:57.4 1:34.7
11 Evelina Settlin 297 Hudiksvalls IF 33:59.0 1:36.3
12 Hanna Larsson 300 Hybo AIK 34:13.2 1:50.5
13 Ida Clareus 305 Offerdals SK 34:13.2 1:50.5
14 Malin Nilsson 301 Malungs IF 34:21.2 1:58.5
15 Karin Carlsson 309 Kvarnsvedens GOIF SK 34:30.2 2:07.5
16 Marika Sundin 295 Delsbo IF 34:39.7 2:17.0
17 Terese Bergbom 318 Sävast Ski Team IF 34:41.4 2:18.7
18 Malin Eriksson 312 Tierps IF 34:43.9 2:21.2
19 Ida Nilsson 316 Gellivare Skidallians IK 34:49.8 2:27.1
20 Emma Wennebjörk 311 Gellivare Skidallians IK 34:52.0 2:29.3
21 Julia Jansson 322 Månkarbo IF 35:06.4 2:43.7
22 Anna Svedin-Thunström 303 Bergeforsens SK 35:10.3 2:47.6
23 Caroline Lundgren 330 Älvsby IF SK 35:10.8 2:48.1
24 Elin Mohlin 294 Graninge-Alliansen 35:12.3 2:49.6
25 Lina Hultin 290 Garphyttans IF 35:12.6 2:49.9
26 Maria Sundström 324 Strömnäs GIF 35:18.6 2:55.9
27 Evelina Lundqvist 335 Bolidens SK 35:36.3 3:13.6
28 Evelina Bångman 323 Offerdals SK 35:47.0 3:24.3
29 Matilda Sundbaum 350 Tierps IF 36:02.0 3:39.3
30 Moa Forsberg 327 IFK Moras SK 36:17.1 3:54.4
31 Jenny Landström 347 Malungs IF 36:23.3 4:00.6
32 Alexandra Persson 325 IFK Tärendö 36:43.7 4:21.0
33 Anna K Maliwan 304 Domnarvets GOIF 36:46.4 4:23.7
34 Anna Österberg 353 Graninge-Alliansen 36:50.4 4:27.7
35 Olivia Lundström 338 Stockviks SF 36:51.2 4:28.5
36 Linnea Nyström 341 Kågedalens SK 36:56.2 4:33.5
37 Malin Fredriksson 342 Lycksele IF 36:57.4 4:34.7
38 Elin Nilsson 352 Älvsby IF SK 37:14.3 4:51.6
39 Erika Oskarsson 310 Östersunds SK 37:15.8 4:53.1
40 Sofie Eriksson 339 Malmbergets AIF 37:24.2 5:01.5
41 Maria Nordström 313 Östersunds SK 37:26.2 5:03.5
42 Erica Rönnqvist 331 Kalix SK 37:59.2 5:36.5
43 Sofia Lindberg 345 Robertsfors IK 38:09.7 5:47.0
44 Caroline Blombacke 329 Gellivare Skidallians IK 38:18.4 5:55.7
45 Anna Berglöf 340 Årsunda IF 39:18.1 6:55.4
46 Ida Naartijärvi 332 Jukkasjärvi IF 39:20.0 6:57.3
47 Louise Myrberg 321 Ramsjö SK 39:37.3 7:14.6
48 Emma Bergman 319 Månkarbo IF 39:51.6 7:28.9
49 Jenny Landberg 346 Storvreta IK 40:06.5 7:43.8
50 Lisa Norgren 328 Storvreta IK 40:50.5 8:27.8
51 Sara Willner 344 Alnö SK 42:55.2 10:32.5
52 Inger-Marit Kuorak 343 Gellivare Skidallians IK 42:57.0 10:34.3
Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Emilie Cedervärn 298 Ulricehamns IF
DNS Emma Wikberg 302 Funäsdalens IF
DNS Karin Wasell 306 Graninge-Alliansen
DNS Frida Källberg 307 Tynderö IK
DNS Rebecka Forsberg 308 Malungs IF
DNS Monica Wiklund 317 Ramsjö SK
DNS Ninni Hedberg 320 Norbergs SK
DNF Louise Persson 326 Stöde IF
DNS Alicia Kallin 333 IFK Moras SK
DNS Madelene Hallin 336 Lucksta IF
DNS Sofia Lind 337 Hudiksvalls IF
DNS Lovisa Ottosson 348 Åsarna IK
DNS Sara Nyström 349 Skellefteå SK
DNS Maja Sandström 351 Täfteå IK
DNF Moa Strömquist 354 Östersunds SK
DNS Viktoria Brink 355 Njutångers IF
▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒å▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒é▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ Ö▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒ ö▒▒▒▒ ▒▒▒▒å▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ ▒å▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒å ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒.▒▒ ▒ö▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒å▒ ▒▒▒é▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒▒▒▒ Ö▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒å▒▒.
▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒, ▒å ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
Årsmedlem
Månadsmedlem
Mest lästa
Det digitala hemmet för skidåkare och fans
Bli medlem och stöd skidåkarnas community
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats