Hannson frisk igen – åker stafetten med Mora

av langd • 16.03.2008
IFK Mora SK:s Anna Hansson är fri från sin förkylning och åker tisdagens stafett med IFK Mora SK som ska slåss om guldet med Östersunds SK

IFK Mora SK:s Anna Hansson är fri från sin förkylning och åker tisdagens stafett med IFK Mora SK som ska slåss om guldet med Östersunds SK

IFK Mora SK:s Anna Hansson är fri från sin förkylning och åker tisdagens stafett med IFK Mora SK som ska slåss om guldet med Östersunds SK

I går morse var Anna Hansson uppe på Grönklitt för att, som hon skriver på sin hemsida, rasta sig själv efter några dagar inomhus.
Anna berättar att kroppen kändes seg till att börja med, men att det under passets gång vände och hon blev piggare och piggare.

– Jag var otroligt sugen på att åka söndagens Team Sprint, men det kändes inte rättvist mot vare sig mig själv eller den i laget vars plats jag skulle ta av Sofia Bleckur eller Eva Svensson, skriver Anna Hansson på sin hemsida.
Hon förklarar också att en start i Team Sprinten vore en vild chansning som skulle kunna äventyra tisdagens stafett och kanske till och med SM-tremilen hemma i Orsa om två veckor.

I dag söndag ska Anna Hansson ut och ”motionera” lite igen hemma i Orsa för att eventuellt köra ett fartpass på måndag som genrep inför stafetten.
Då lär det bli åka av.
IFK Mora SK tillhör favoriterna med Anna Hansson, Sofia Bleckur, Eva Svensson som eventuellt lag om man nu inte kastar in Elin Ek som visar stigande form och kom trea i lördagens 54 km långa Birkebeinerrenn.

Och Anna Hansson lär behövas. Östersund SK:s tjejer visade storform på pursuiten med Maria Rydqvist som vinnare, Sara Lindborg som fyra och Maria Gräfnings som femma.
Charlotte Kalla blir också ett lyft för IFK Tärendö. Enligt uppgift ska Kalla åka stafetten med SM-silvermedaljösen Mia Eriksson och Fanny Pekkari.
SM-stafetterna kan bli SM-tävlingarnas höjdpunkt. Anders Södergren kommer för att ta sitt sjätte SM-guld i stafett och lär få ta den kampen med Mikael Ojala och Thobias Fredriksson som vapendragare.
Men först är det Team Sprint som gäller i Borlänge idag, utan såväl Kalla, Hansson och Södergren.

Källa: www.annahansson.com
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Vallatips för Tjejvasan!

    by langd
    22.02.2013
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Toppåkaren ny sportchef i egna klubben

    Efter en lång och framgångsrik karriär i skidspåren meddelade nyligen Karl-Johan "Kalle" Westberg att han lägger skidorna på hyllan som elitaktiv. Men engagemanget för skidsporten och hemklubben lever vidare. Borås Skidlöparklubb (BSK) meddelar nu att Westberg kliver in i rollen som klubbens nya sportchef.
    av langd.se
    21.08.2026
  • Nya rekord i Vasaloppstrippeln 2026

    av langd.se
    21.08.2026
  • Babylycka för skidskytte-stjärnan

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.08.2026
  • LÖPTRÄNING: 4×2000 meter – träna din aeroba tröskel

    av Maja Eriksson
    20.08.2026