tisdag, mar 5, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,132,387
2 Emilie Fleten 25,714,563
3 Kasper Stadaas 25,455,726
4 Ida Dahl 25,349,402
5 Andreas Nygaard 25,240,308
6 Astrid Øyre Sli... 25,055,592
7 Johan Hoel 24,504,843
8 Max Novak 24,087,328
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Oskar Kardin 23,652,156
11 Runar Skaug Mat... 23,596,048
12 Amund Riege 23,583,626
13 Axel Jutterströ... 23,542,041
14 Torleif Syrstad 23,506,340
15 Herman Paus 23,495,292
16 Tord Asle Gjerd... 23,302,854
17 Morten Eide Ped... 23,267,702
18 Magni Smedås 23,176,667
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Karstein Johaug 23,158,966
21 Magnus Vesterhe... 23,104,879
22 Johannes Eklöf 23,030,387
23 Stian Hoelgaard 23,000,340
24 Petter Stakston 22,821,210
25 Eirik Sverdrup ... 22,666,755
26 Thomas Bing 22,222,382
27 Thomas Joly 21,532,107
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Anikken Gjerde ... 21,371,471
30 Einar Kalland-O... 21,356,595
31 Kati Roivas 21,353,449
32 Eddie Edström 21,280,234
33 Torgeir Sulen H... 21,265,540
34 Klas Nilsson 21,259,360
35 Nils Dahlsten 21,036,730
36 Silje Øyre Slin... 21,008,445
37 Alfred Buskqvis... 20,994,066
38 Jenny Larsson 20,746,503
39 Marcus Johansso... 20,552,417
40 Karolina Hedens... 20,551,427
41 Joar Thele 20,362,192
42 Patrick Fossum ... 20,233,967
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Juuso Mäkelä 19,956,551
46 Jan Šrail 19,699,430
47 Sofie Elebro 19,615,781
48 Stian Berg 18,929,650
49 Fredrik Helgest... 18,888,790
50 Viktor Mäenpää... 18,722,301
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Herr-resultaten från Falun

Här är resultaten från söndagens världscupavslutning i Falun, både slutresultatet från mini-touren och resultaten för den avslutande jaktstarten.
Den stora överraskningen var den unge norrmannen Finn Haagen Krogh som vann avslutningsetappen och var tvåa totalt.

Världscupfinalen i Stockholm och Falun:
1            3420239     NORTHUG Petter jr.      1986      NOR       1:46:32.0      0.00
 2            3420961     KROGH Finn Haagen      1990      NOR       1:48:17.1      13.15
 3            3510023     COLOGNA Dario      1986      SUI       1:48:17.4      13.19
 4            1067291     DI CENTA Giorgio      1972      ITA       1:48:23.6      13.97
 5            3190111     MANIFICAT Maurice      1986      FRA       1:48:37.0      15.64
 6            3500015     RICKARDSSON Daniel      1982      SWE       1:48:38.9      15.88
 7
           1217350     BAUER Lukas      1977      CZE       1:48:49.8      17.25
 8            1345875     GAILLARD Jean Marc      1980      FRA       1:49:08.6      19.60
 9            3480314     CHERNOUSOV Ilia      1986      RUS       1:49:12.1      20.04
 10            3500259     JÖNSSON Emil      1985      SWE       1:49:19.2      20.93
 11            3100110     HARVEY Alex      1988      CAN       1:49:20.0      21.03
 12            3480832     SEDOV Petr      1990      RUS       1:49:20.6      21.10
 13            3480016     LEGKOV Alexander      1983      RUS       1:49:20.8      21.13
 14            3480013     VYLEGZHANIN Maxim      1982      RUS       1:49:46.9      24.39
 15            1297957     MORIGGL Thomas      1981      ITA       1:49:48.0      24.53
 16            3100190     BABIKOV Ivan      1980      CAN       1:49:51.8      25.01
 17            3481161     BELOV Evgeniy      1990      RUS       1:50:00.4      26.08
 18            3420036     ROENNING Eldar      1982      NOR       1:50:00.5      26.10
 19            1178162     ANGERER Tobias      1977      GER       1:50:23.0      28.91
 20            3420228     JOHNSRUD SUNDBY Martin      1984      NOR       1:50:23.6      28.99
 21            3180053     HEIKKINEN Matti      1983      FIN       1:50:31.0      29.91
 22            1100077     VITTOZ Vincent      1975      FRA       1:50:44.3      31.58
 23            1248293     SÖDERGREN Anders      1977      SWE       1:51:03.2      33.94
 24            1285347     FREEMAN Kris      1980      USA       1:51:31.4      37.47
 25            3290016     CLARA Roland      1982      ITA       1:51:31.9      37.53
 26            3150069     JAKS Martin      1986      CZE       1:51:44.5      39.11
 27            3100006     KERSHAW Devon      1982      CAN       1:52:10.0      42.30
 28            3190029     DUVILLARD Robin      1983      FRA       1:52:35.3      45.47
 29            1344711     JAUHOJAERVI Sami      1981      FIN       1:52:42.3      46.35
 30            3500664     HALFVARSSON Calle      1989      SWE       1:52:57.5      48.25
 31            3290004     SCOLA Fulvio      1982      ITA       1:53:09.3      49.72
 32            3200015     REICHELT Tom      1982      GER       1:53:15.3      50.48
 33            3420002     DAHL John Kristian      1981      NOR       1:53:25.2      51.71
 34            3500755     JONSSON Fredrik      1990      SWE       1:53:26.1      51.83
 35            3500407     MODIN Jesper      1988      SWE       1:53:35.6      53.02
 36            3420365     BRANDSDAL Eirik      1986      NOR       1:54:19.7      58.54
 37            3100034     NISHIKAWA Graham      1983      CAN       1:54:26.5      59.39
 38            3500138     SÖDERHIELM Tiio      1984      SWE       1:54:28.8      59.67
 39            3500529     ERIKSSON Jens      1987      SWE       1:54:32.1      60.09
 40            1223558     FRASNELLI Loris      1979      ITA       1:55:26.3      66.87
 41            1196883     FLORA Lars      1978      USA       1:56:38.3      75.88
 42            3290326     PELLEGRINO Federico      1990      ITA       1:57:19.4      81.03
 43            3180114     STRANDVALL Matias      1985      FIN       1:58:27.1      89.50
 44            1223267     PASINI Renato      1977      ITA       1:58:38.2      90.89

Etappresultat 15 km/F jaktstart:
1      7      3420961     KROGH Finn Haagen      1990      NOR       37:06.3      0.00
 2      6      3190111     MANIFICAT Maurice      1986      FRA       37:29.5      12.51
 3      8      1217350     BAUER Lukas      1977      CZE       37:30.5      13.04
 4      4      3510023     COLOGNA Dario      1986      SUI       37:32.4      14.07
 5      5      1067291     DI CENTA Giorgio      1972      ITA       37:35.9      15.95
 6      21      3480013     VYLEGZHANIN Maxim      1982      RUS       37:42.3      19.40
 7      12      1345875     GAILLARD Jean Marc      1980      FRA       37:44.3      20.48
 8      15      3480314     CHERNOUSOV Ilia      1986      RUS       37:45.6      21.18
 9      18      1297957     MORIGGL Thomas      1981      ITA       37:47.8      22.37
 10      20      3100190     BABIKOV Ivan      1980      CAN       37:48.4      22.69
 11      1      3420239     NORTHUG Petter jr.      1986      NOR       37:49.6      23.34
 12      14      3480832     SEDOV Petr      1990      RUS       37:54.5      25.98
 13      11      3480016     LEGKOV Alexander      1983      RUS       37:56.6      27.11
 14      10      3100110     HARVEY Alex      1988      CAN       37:57.0      27.33
 15      19      3481161     BELOV Evgeniy      1990      RUS       37:59.3      28.57
 16      35      3200015     REICHELT Tom      1982      GER       38:01.7      29.86
 17      34      3500664     HALFVARSSON Calle      1989      SWE       38:01.8      29.92
 18      33      3190029     DUVILLARD Robin      1983      FRA       38:03.4      30.78
 19      25      1100077     VITTOZ Vincent      1975      FRA       38:08.4      33.47
 20      28      3290016     CLARA Roland      1982      ITA       38:15.5      37.30
 21      3      3500015     RICKARDSSON Daniel      1982      SWE       38:19.3      39.35
 22      22      3180053     HEIKKINEN Matti      1983      FIN       38:19.5      39.46
 23      29      3150069     JAKS Martin      1986      CZE       38:19.7      39.56
 24      17      1178162     ANGERER Tobias      1977      GER       38:30.0      45.12
 25      13      3420036     ROENNING Eldar      1982      NOR       38:35.6      48.13
 26      32      3290004     SCOLA Fulvio      1982      ITA       38:37.5      49.16
 27      42      3100034     NISHIKAWA Graham      1983      CAN       38:37.7      49.27
 28      36      3420365     BRANDSDAL Eirik      1986      NOR       38:56.3      59.29
 29      24      1285347     FREEMAN Kris      1980      USA       38:56.4      59.35
 30      45      1196883     FLORA Lars      1978      USA       38:57.0      59.67
 31      39      3500529     ERIKSSON Jens      1987      SWE       38:58.1      60.26
 31      38      3500138     SÖDERHIELM Tiio      1984      SWE       38:58.1      60.26
 33      9      3420228     JOHNSRUD SUNDBY Martin      1984      NOR       39:02.1      62.42
 34      31      3420002     DAHL John Kristian      1981      NOR       39:05.4      64.20
 35      2      3500259     JÖNSSON Emil      1985      SWE       39:09.2      66.24
 36      27      3100006     KERSHAW Devon      1982      CAN       39:14.2      68.94
 37      16      1248293     SÖDERGREN Anders      1977      SWE       39:14.7      69.21
 38      30      3500755     JONSSON Fredrik      1990      SWE       39:30.6      77.78
 39      37      1223558     FRASNELLI Loris      1979      ITA       40:02.7      95.08
 40      23      1344711     JAUHOJAERVI Sami      1981      FIN       40:17.4      103.00
 41      44      3290326     PELLEGRINO Federico      1990      ITA       40:35.3      112.65
 42      46      3180114     STRANDVALL Matias      1985      FIN       40:37.0      113.57
 43      47      1223267     PASINI Renato      1977      ITA       40:40.7      115.56
 44      26      3500407     MODIN Jesper      1988      SWE       40:54.6      123.06
Did not start
       49      3530005     NEWELL Andrew      1983      USA             
       48      3200121     KUEHNE Andy      1987      GER             
       43      1221036     FILBRICH Jens      1979      GER             
       41      3420077     HATTESTAD Ola Vigen      1982      NOR             
Did not finish
       40      3500169     KARLSSON Fredrik      1985      SWE     

▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒:
▒            ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒.      ▒▒▒▒      ▒▒▒       ▒:▒▒:▒▒.▒      ▒.▒▒
 ▒            ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒       ▒:▒▒:▒▒.▒      ▒▒.▒▒
 ▒            ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒       ▒:▒▒:▒▒.▒      ▒▒.▒▒
 ▒            ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒       ▒:▒▒:▒▒.▒      ▒▒.▒▒
 ▒            ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒       ▒:▒▒:▒▒.▒      ▒▒.▒▒
 ▒            ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒▒       ▒:▒▒:▒▒.▒      ▒▒.▒▒
 ▒
           ▒▒▒▒▒▒▒     ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒      ▒▒▒▒      ▒▒ρ

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar
  • Produkttester
  • Träningsvideor
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 75 kr per månad
Månadsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar​
  • Produkttester​​​​​​​
  • Träningsvideor​​​​​​​​​​​​​​
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 129kr
Årsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar
  • Produkttester
  • Träningsvideor
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 75 kr per månad Årlig betalning 890 kr
Månadsmedlem
  • Tillgång till alla artiklar​
  • Produkttester​​​​​​​
  • Träningsvideor​​​​​​​​​​​​​​
  • SC Play - livestreaming och videoarkiv
  • SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Se fler förmåner Bli medlem 129kr Månadsbetalning
Mest lästa
Bli medlem nu