Jesper och Hanna är VM-klara

av langd • 23.02.2011
Jesper Modin har varit förkyld och Hanna Falk kroknade betänkligt i helgens världscup i Drammen. Men båda är nu fit for fight inför torsdagens VM-sprint i Holmenkollen.

Jesper Modin har varit förkyld och Hanna Falk kroknade betänkligt i helgens världscup i Drammen. Men båda är nu fit for fight inför torsdagens VM-sprint i Holmenkollen.

Jesper Modin har varit förkyld och Hanna Falk kroknade betänkligt i helgens världscup i Drammen.
Men båda är nu fit for fight inför torsdagens VM-sprint i Holmenkollen.

Jesper Modin körde hårt på VM-banan under tisdagen, bland annat körde han ett antal starter i tävlingsfart. Allt under noggrant överseende av sprinttränaren Arild Monsen, som stannade kvar länge i skidstadion med Modin.
– Tack, det känns bara bra, säger Jesper till langd.se efter träningspasset.
– Många klagar på banan, men jag tycker det ser bra ut.
Den långe piteåkaren som vann SM-guldet på distansen är alltså redo, han hoppas att han också skall orka med en eventuell final den här gången. Även om han blev sexa också här förra året.
Hans tvåtimmarspass under tisdagen var det första hårda passet sedan han blev förkyld och svaret var alltså positivt.
– Två timmar, med lite intervaller och två hårda varv på sprintbanan. Det kändes bra, menade Modin efteråt.
För Hanna Falk gällde också full träning under tisdagen och helgens genomklappning i världscupen är glömt. ”Falken” är en medaljkandidat på den svåra VM-banan, där den sista uppförsbacken inne i stadion – när man vänder bakom skidskyttevallen – räknas som den kritiska punkten.
Kommer man väl först in på det korta upploppet är det mycket svårt att passera i Holmenkollen…
Och med både Modin och Falk i form igen betyder det att förbundskaptenerna Arild Monsen och Rikard Grip kommer till VM med sina önskade förstauppställningar.
Det betyder på herrsidan Emil Jönsson, Marcus Hellner, Mats Larsson och Jesper Modin och bland damerna Hanna Falk, Charlotte Kalla, Hanna Brodin och Ida Ingemarsdotter.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Visdomstand ställer till det för Anna Haag på SM

    by langd
    28.01.2009
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Vallatips för Tjejvasan!

    by langd
    22.02.2013
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Så gick det i Lysebotn Opp – flera svenska pallplatser

    Idag drog Blinkfestivalen igång med den brutala tävlingen Lysebotn Opp. Flera svenska åkare stod för starka insatser i de starka startfälten.
    av Maja Eriksson
    05.08.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Pacing-intervall för yngre utövare

    av Ingeborg Scheve
    05.08.2026
  • Startlistor och starttider Lysebotn Opp

    av Langd.se
    05.08.2026
  • CYKELTRÄNING: VO2max-intervaller – utöka taket för din uthållighetsmotor

    av Leandro Lutz
    04.08.2026
  • Berättar om nya uppläget: ”Dubbelt så många hårda pass”

    av Ingeborg Scheve
    04.08.2026