Kungen ringde Emil: Kör för kung och fosterland!

av langd • 15.03.2011
Emil Jönsson har talat med kungen på telefon inför dagens Slottssprint i Stockholm. – Kör för kung och fosterland, uppmanada Carl Gustav, som tyvärr inte kan närvara vid ”sin egen” tävling i år och ursäktade sig för det inför Emil.

Emil Jönsson har talat med kungen på telefon inför dagens Slottssprint i Stockholm. – Kör för kung och fosterland, uppmanada Carl Gustav, som tyvärr inte kan närvara vid ”sin egen” tävling i år och ursäktade sig för det inför Emil.

Emil Jönsson har talat med kungen på telefon inför dagens Slottssprint i Stockholm.
– Kör för kung och fosterland, uppmanada Carl Gustav, som tyvärr inte kan närvara vid ”sin egen” tävling i år och ursäktade sig för det inför Emil.

Den redan klara sprintvärldscupsegraren är favorit också i dagens tävling i Stockholm, men medger att det blir svårt att vinna.
– Ska bli skitkul att köra och det gäller verkligen att vara fokuserad och laddad. Det kommer inte bli lätt att åka bra idag, för alla vill avsluta sprintsäsongen bra, skriver Emil på sin egen hemsida.
En av dom som vill klå honom är givetvis VM-kungen Petter Northug, som förra året imponerade genom att staka sig genom samtliga rundor runt slottet. Han slog dessutom Emil i spurten i VM-sprinten där de båda tog silver och brons efter Marcus Hellner.
Emil Jönsson är försökt att ladda om efter succeshelgen i Lahtis, där han både vann sprinten och säkrade sin andra raka seger i sprintvärldscupen.
Mellan måndag och tisdag sov han över hos brorsan och hans familj i Nynäshamn, därefter var det radiointervjuer och presskonferens under tisdagen innan kungen plötsligt var på tråden.
– Så det är bara att lyda sin konung helt enkelt och köra som bara den, skriver Emil vidare…
Jönsson har haft en mycket bra säsong och oavsett resultat i Stockholm idag kan han vara nöjd: Seger i sprintvärldscupen och VM-brons i sprint låter sig höra.

Emils egen story på hemsidan

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Gunde tog hjälp av Marie!

    by langd
    14.11.2007
  • 1

    Charlotte Kalla blir årets Victoriastipendiat

    by langd
    02.06.2010
  • 1

    ”Plex” är död

    by langd
    25.06.2011

Fler artiklar

  • Jenny Larsson förlänger med Lager 157 Ski Team

    Många övergångar inom långloppsteamen just nu. Men en som valt att stanna är Jenny Larsson. Hon har nyss förlängt med Lager 157 Ski Team och satsar på seger i Vasaloppet.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    16.05.2025
  • Team Ramudden värvar norrman – och plockar upp stortalang

    av Langd.se
    16.05.2025
  • Säkerhetsutrustning för rullskidåkning – det här behöver du

    av Langd.se
    15.05.2025
  • Moa Ilar har opererats i foten igen

    av Ingeborg Scheve/Kjell-Erik Kristiansen
    15.05.2025
  • Växel 3 – nyckeln till flyt och fart i din skateåkning

    av Langd.se
    15.05.2025