Emil Nykvist gjorde ett stabilt lopp i IBU-cupen i Kontiolahti. Bilden togs vid helgens världscuptävling i Östersund i helgen.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Långa natten för tuffa Vasalopps-stjärnor
Den fruktade “Långa natten” på Tiomila utanför Perstorp i Skåne var i år längre än någonsin. Hela 18 kilometer i luftlinje gav ett kraftprov på nästan två timmars löpning i den beksvarta skogen.
Och tvåa av årets Vasaloppsstjärnor fanns med i hetluften – tvåan Oskar Svärd och fyran Erik Eriksson.
Bäst gick det för Oskar, som fanns med i den 14 man starka tätgruppen hela vägen och växlade som sjua för sitt Ulricehamns OK.
- Det har gått mycket bra, jag hade inga större problem, även om benen blev lite stumma på slutet, säger Oskar.
- Tempot har varit högt, men det var fint att springa. Jag har fått tränat några gånger i skogen de sista två veckorna. Men det fattas givetvis lite tempo och det märkte jag när tempot skruvades upp på slutet.
- En timme och 47 minuter på den här banan, det måste jag vara nöjd med, säger den tidigare vasaloppssegraren, som såg sitt Ulricehamns OK finnas med i täten i 7 sträckor, men sedan falla tillbaka till en slutlig 14:e plats i mål, vilket är mer än godkänd.
- Det blir skidor i ytterligare några veckor. Kommande helg arrangerar vi själva tävling i Vålådalen och sedan ska jag också åka en tävling på Island som jag har gjort tidigare, säger Oskar, som dock återvänder till orienteringsskogen senare i sommar.
- Nästa orientering för mig blir nog Jukola-kavlen i Finland i juni. Sedan tänker jag faktisk satsa på O-ringen femdagars i sommar. Det går ju i Eksjö.
Erik i stora klungan
IFK Moras stafettmästare och vasaloppsfyran Erik Eriksson har också rutin från den fruktade “Långa natten”. Nu fick han inte ett lika bra utgångsläge som Oskar Svärd, utan fanns med i den stora “huvudklungan” om ungefär 40 åkare som jagade 17-18 minuter efter täten.
- Jag hade inga problem att hänga med, men andra har skött orienteringen. Det finns dom som gör det bättre än mig i den här klungan, säger Erik och syftar främst på hårt favorittippade Halden Skiklubb från Norge, som tappade i början och inte kom med i tätklungan.
- Ifjol var jag ju inne som tvåa på den här sträckan, men det gick bra även den här gången, menade “Mora-Nisses” barnbarn, som såg sitt IFK Mora sluta på en 17:e plats, sedan en annan skidåkare - nämligen Martin Johansson - avslutat på den sista sträckan.
- Det har varit en bra säsong för mig, men nu är den slut. 6:e platsen på femmilen vid SM i Åsarna är det bästa jag har. Nästa år tror jag det blir satsning mot långloppscupen för min del. Dom loppen brukar passa mig bäst.
Erik berättar att familjen har en fem månader gammal bebis hemma och att det inte blir tid till lika många orienteringstävlingar som tidigare.
- Fast det är jättekul och oerhört bra träning, så jag kommer att vara med så ofta jag har tid…
▒ä▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒.
- ▒▒▒ ▒▒▒ ▒å▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ö▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒, ä▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒, ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒▒.
- ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒ ▒å▒▒ ▒▒ä▒▒▒ ▒å▒▒▒ ▒å▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒.
- ▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒ ▒ä▒ ▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒å▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒, ▒ä▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒å▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Mest lästa
Det digitala hemmet för skidåkare och fans
Bli medlem och stöd skidåkarnas community
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats