Längd.se utestängda från VM-festen i Östersund

av langd • 09.02.2008
Längd.se får inte komma in på presscentralen vid skidskytte-VM i Östersund. Reportern och fotografen Erik Nilsson tvingas därför sköta sitt jobb i en vallabod.

Längd.se får inte komma in på presscentralen vid skidskytte-VM i Östersund. Reportern och fotografen Erik Nilsson tvingas därför sköta sitt jobb i en vallabod.

Det är fest, stämning, högklassig idrott och mycket att berätta hem om för internationell – och nationell press.
Men för Längd.se sker bevakningen på distans i den pulserande VM-staden.

Reportern och fotografen Erik Nilsson nekas ackreditering till presscentralen av presschefen Patrik Jemteborn.
Längd.se är relativ ny på mediemarknaden och har varit igång bara fyra månader med längdnyheter och reportage.
Östersunds-VM skulle bli ett test på om läsarna också uppskattar skidskyttesporten och händelserna kring den.
Tyvärr var inte Längd.se inne med någon ackreditering i tid.

– Vi är medvetna om att vi anmält vårt intresse fem över tolv och vi förstår presschefens hållning när det gäller att neka oss fotoväst och bra placering i målområdet. Det vi inte kan förstå är att presschefen inte ger oss tillträde till presscentralen, säger längd.se:s reporter Erik Nilsson besviket.

Längd.se har via mejl kommunicerat med presschefen Patrik Jemteborn och vädjat om en plats till presscentralen där journalister får resultatservice och möjlighet att nå trådlöst internet.

Jemteborn har dock intagit en närmast rigid inställning och inte ens rekommendationer från en av Jämtlands mest ansedda journalister har hjälpt. Längd.se:s redaktör, Torbjörn Nordvall, har förgäves försökt få in sin reporter på presscentralen.

Erik Nilssons sista vädjan via mejl har inte ens besvarats av Jemteborn.
– Jag är 22 år och ny i den här branschen. Jag har mycket att lära och det gör man bäst om man får vara i närheten av alla andra journalistkollegor, säger Erik Nilsson som trots nobbad ackreditering kämpat på från utsidan av stadion och redan levererat tre artiklar från skidskytte-VM.

– Det borde vara positivt med all exponering som skidskyttet och Östersund kan få. Jemteborn borde se media som en resurs och inte som en belastning. Det kommer ju en vardag efter VM-festen också. Därför borde även längd.se stimuleras att få jobba på någorlunda lika villkor som alla andra journalister. Det skulle kanske föda ett extra intresse för sporten, avslutar Erik Nilsson från Stars vallabod där han upprättat sitt eget lilla presscenter bland vallor, skidor och stavar.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Gjerde Alnæs spurtslog Jenny Larsson i Jizerska 50

    Anikken Gjerde Alnæs spurtslog Jenny Larsson i en rafflande uppgörelse på upploppet i Jizerska 50.
    av Max Östlund
    09.02.2025
  • Blomqvist: ”Alla skakar ju på huvudet”

    av Max Östlund
    09.02.2025
  • Köldträning: fördelar och effekter inom längdskidåkning

    av André Santos
    08.02.2025
  • Med ledarvästen på bröstet är Jizerska Novaks stora mål

    av Max Östlund
    08.02.2025
  • Hoffmann vinner guld för tredje året i rad

    av Max Östlund
    08.02.2025