Längdlandslaget firar nyår med Tour de Ski

av langd • 30.12.2010
Nu satsar längdlandslaget allt på ett gott nytt år med start i tyska Oberhof på nyårsaftonen. – Efter VM i Oslo är Tour de Ski säsongens stora mål. Vi har all anledning att tro på framskjutna placeringar när den åttonde tävlingen på tio dagar avslutas på toppen av Alpe Cermis i italienska Val di Fiemme den 9:e januari.

Nu satsar längdlandslaget allt på ett gott nytt år med start i tyska Oberhof på nyårsaftonen.
– Efter VM i Oslo är Tour de Ski säsongens stora mål. Vi har all anledning att tro på framskjutna placeringar när den åttonde tävlingen på tio dagar avslutas på toppen av Alpe Cermis i italienska Val di Fiemme den 9:e januari.

Det säger förbundskaptenerna Joakim Abrahamsson och Rikard Grip med vetskapen att ingen legat på latsidan över julledigheten.
– Vi har med fullblodsproffs att göra, det har minsann inte lämnats något åt slumpen. De flesta har genomfört sina respektive träningsplaner till punkt och pricka. Och dessutom fått ägna värdefull  tid åt sina familjer.
Så det ser stjärnklart ut?
– Yes! Det är ett målinriktat och harmoniskt längdlandslag på plats i Oberhof, ett lag som längtat länge efter den här  speciella tävlingen där det krävs kalasform för att orka prestera och ladda om från tävling till tävling i drygt en vecka. Vi är redo!
Charlotte Kalla och Anna Haag är spjutspetsarna i damgänget. Efter Davos och La Clusaz har de varit i Tärendö respektive Grövelsjön och vässat formen.
– Touren passar Charlotte och Anna, det vet vi sedan tidigare.  Kanske ligger de inte med i täten efter första halvan, men sedan kommer de starkt mot slutet när agnarna börjar sållas från vetet, tror Rikard Grip.
Kalla vann Tour de Ski 2008 och tillhör en av förhandsfavoriterna nu när den regerande norska skiddrottningen Marit Björgen väljer att träna hemma i Norge istället för att tävla intensivt i Tyskland och Italien.
– Jag blir inte förvånad om Charlotte och Anna är med i hetluften när det drar ihop sig, säger Rikard Grip.
Tyvärr har Mia Eriksson och Lina Andersson tvingats lämna återbud på grund av förkylningar.
Rutinerade Britta Johansson Norgren har kallats in som ersättare.
– Vi kör med fem tjejer. Utöver Charlotte, Anna och Britta startar Sara Lindborg och Maria Rydqvist som båda visade gryende form i La Clusaz, säger Rikard Grip.

Herrlaget består av OS-guldlaget i stafett: Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren och Marcus Hellner, plus sprintstjärnorna Jesper Modin och Emil Jönsson.
– Ett kanongäng, som kommer att ta för sig. Hellner är glad som en spelman efter träning i Gällivare och Lerdala. Johan Olsson är åter uppe och slår, frisk och fräsch och tävlingssugen. Och Emil Jönsson kan bli tourens joker, säger Joakim Abrahamsson.
Jesper Modin kommer att åka de fyra första tävlingarna. Emil Jönsson är inställd på att köra så länge han är med i draget där framme.
– Vi tar beslutet i Toblach, innan distansloppet över 35 km. Emil ledde touren halvvägs i fjol. Han är snäppet bättre nu, speciellt i distansloppen, försäkrar Joakim Abrahamsson som givetvis också vill flagga för Daniel Richardsson och Anders Södergren.
– Båda har varit lite småkrassliga i mellandagarna, men det verkar inte vara något allvarligt. Vi vet deras kapacitet. Daniels säsongsöppning är lysande och Anders tremilslopp i La Clusaz bekräftade att storformen är nära förestående. Det blir onekligen en spännande tour, avslutar Joakim Abrahamsson.
Vinnarna i Tour de Ski kammar hem närmare en miljon kronor i prispengar, samt 400 världscuppoäng. Lägg därtill alla prispengar  poäng som delas ut efter varje deltävling.

Program Tour de Ski:
31/12 Oberhof, prolog, 2,5 km (f) damer, 3,75 km (f) herrar.
1/1 Oberhof, jaktstart  10 km damer (k), 15 km herrar (k).
2/1 Oberstdorf, sprint (k) damer och herrar.
3/1 Oberstdorf, pursuit 5+5 km damer, 10+10 km herrar.
5/1 Toblach, sprint (f) damer och herrar.
6/1 Toblach, 15 km damer (f), 35 km herrar (f).
8/1 Val di Fiemme, 10 km damer (k), 20 km herrar (k).
9/1 Val di Fiemme, Final Climb 9 km damer (f), 9 km herrar (f).
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Tung svensk dag i Ski Classics – totalledaren diskad

    Riege med uppmärksammat regelbrott i 3 Zinnen Ski Marathon. Efter målgången var juryns beslut skoningslöst; totalledaren diskad.
    av Max Östlund
    11.01.2025
  • Ännu en emotionell seger för Engcon-åkaren

    av Max Östlund
    11.01.2025
  • Olyckan har utvecklat nya styrkor

    av Inge Scheve/Max Östlund
    10.01.2025
  • Se helgens Ski Classics på SC Play

    av Langd.se/ Ski Classics
    10.01.2025
  • Ponsiluoma höll svenska flaggan högt

    av Max Östlund
    10.01.2025