Mathias fick hatbrev

av langd • 16.02.2011
Mathias Fredriksson fick hatbrev i posten. – Om det varit för 15 år sedan så hade jag nog blivit lite ledsen, säger Mathias Fredriksson till ÖP.

Mathias Fredriksson fick hatbrev i posten. – Om det varit för 15 år sedan så hade jag nog blivit lite ledsen, säger Mathias Fredriksson till ÖP.

Mathias Fredriksson fick hatbrev i posten.
– Om det varit för 15 år sedan så hade jag nog blivit lite ledsen, säger Mathias Fredriksson till ÖP.

Det var enligt ÖP en anonym person som spydde galla över Fredriksson genom ett brev på posten. Budskapet var att han är en girig jävel som ska sluta förnedra sig som skidåkare.
Så väldigt insatt i skidsporten kan inte avsändaren vara, klubbadressen var nämligen Åsarna IK…
– Ja, man undrar ju. Men posten har gjort ett bra jobb som fick brevet att hitta fram, säger Mathias Fredriksson till ÖP.
Att få hatbrev är ingenting som har tillhört vanligheterna för Fredriksson.
– Nej, det har inte hänt ofta. Men det har hänt både mig och andra skidåkare från Östersund tidigare. Men nu förtiden är det ju så lätt att skriva något i en kommentar och hoppa på någon på internet.
• Tog du illa vid dig av brevet?
– Nej, jag bryr mig inte om det. Men det kanske hade varit annat för 15 år sedan. Man är ju i olika faser i livet. Men jag tycker synd om brevskrivaren att han är så feg att han inte vågar skriva under med sitt namn, säger Mathias vidare.

Två långlopp närmast

Mathias Fredriksson tar det hela lugnt och blickar framåt mot två tuffa långlopp som står på programmet härnäst.
– Först är det Finlandialaoppet och sedan Vasaloppet åtta dagar senare, säger han.
Vasaloppssegraren Jörgen Brink har också planer om att åka Finlandialoppet i Lahtis för att få klassisk tävlingsträning inför Vasaloppet.
– Jag har nog en bättre chans i Finlandialoppet som bara är fem mil. Naturligtvis vill jag vara först i Mora när jag står på startlinjen i Vasaloppet men jag vet inte hur realistiskt det här. Att kämpa mot Svärd och Ahrlin i nio mil är inte så lätt, säger en realistisk skidveteran till ÖP-sporten.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Prinsessan Madeleine åkte TjejVasan

    by langd
    23.02.2008
  • 1

    Nu är du en av de största, Jörgen Brink!

    by langd
    04.03.2012
  • 1

    Cathrine tror på juniorerna

    by langd
    12.07.2008
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011

Fler artiklar

  • Norska stjärnans favoritpass: ”Jag får svar på allt”

    25-åringen får svar på allt när hon kör sitt standardpass. Det här är norska landslagsåkarens favoritpass.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    14.07.2025
  • Laddar upp i Sverige inför OS på hemmaplan

    av Langd.se
    14.07.2025
  • Varför korrekt andning betyder mer än du tror för prestationen i uthållighetsidrott

    av Bezky.net/Langd.se
    13.07.2025
  • Gör ny satsning: ”Är en slags milstolpe”

    av Maja Eriksson
    13.07.2025
  • Norska talangen lämnade landslaget: ”För första gången i karriären stagnerade jag”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.07.2025