Norsk och finsk hjälp skall ta Ingrid tillbaka i toppen
Titta noga på bilden: Ingrid Vikman, 23, i mål före Charlotte Kalla i Toppidrettsveka i norska Aure den här månaden.
Är det ett tecken i tiden…?
Sjukdomsförföljda Ingrid är på väg tillbaka – med hjälp från Norge och Finland.
– Ja, det kan man ju säga. Jag bor i Oslo sedan två år och lägret i Aure var det andra där jag tränade med det finska landslaget.
Tränade med Finland?
– Det var Magnar Dalen som frågade om jag ville ha hjälp och förutom lägret i Aure var jag med finskorna även i Vuokatti tidigare i vår. Jag planerar också att vara med på två läger till innan säsongen börjar, säger ÖSK-åkaren, som var JVM-fyra i norska Stryn 2004.
Att få träna sida vid sida med Virpi Kuitunen, Aino Kaisa Saarinen och dom andra måste ju ge något extra?
Finskorna mycket fokuserade
– Jag har väl lärt mig att det är viktigt att ta det lugnt på de lugna passen, lugnare än jag gjorde förut. Dessutom är dom oerhört duktiga på att fokusera på sig själva och inget utanför.
Ingrid Vikman får därmed direkt inblick i hur världens kanske starkaste damlandslag tränar. Fast hon är tillbaka till sin gamle tränare Krister Andersson i Mora efter ett par säsonger med Trude Dybendahl-Hartz i Oslo.
Fast de två sista säsongerna vill Ingrid ägentligen glömma. De kantas av sjukdomar och elände från start till mål.
– Ja, det har varit alla möjliga problem. Det blev faktisk lite för mycket. När jag har tränat på har det bara gått sämre. Förra vintern tvingades jag vila från december till mars.
Men den förre Borås- och Rättviks-tjejen är inte typen som ger upp i första taget.
Mer vila och kvalité
– Nu kör jag lite annorlunda träning och prioriterar vila betydligt mer. Samtidigt kör jag mer kvalité. Hittils har det gått bra och det känns som om jag är på rätt väg igen.
Ingrid har inte tävlat på riktigt, som hon själv säger, på två säsonger. Nu blir det förhoppningsvis annorlunda.
– Jag kommer att åka både norska och svenska cupen, men jag satsar på SM framför norska NM. Det långsiktiga målet är att kvala in till VM i Oslo 2011.
Och det finns det säkert goda möjligheter till, för det är ju Ingrids nya hemstad sedan två år. Hon trivs jättebra och har blivit störtkär på kuppen.
Mer positivt i Norge
– Norrmännen är generellt mer positiva till skidor och det är flera som håller på. Dessutom är det flera glada människor och folk som offrar mycket för skidåkningen.
Ingrid representerar klubben Kjelsås IL i Norge, medan hon fortfarande är kvar i Östersunds SK hemma i Sverige.
– Nu blir det skidor på heltid. Jag pluggade lite i början här i Oslo, men i perioden från november till april kommer jag och min pojkvän att vara stationerade på en stuga vid Sjusjöen strax utanför Lillehammer. Det är ett av Norges snösäkraste ställen.
Även om skidåkningen är nummer 1, är Ingrid fortfarande tävlande i löpning. Hon var med och vann Vasastafetten för IFK Mora och hon har inte varit utenför de fem bästa i klassen i Lidingöloppet när hon varit med där.