Quicklund, yngre junior för tredje året i rad

av langd • 07.12.2007
I morgon drar säsongen igång på allvar för Sveriges juniorer. Under dagarna två genomförs de två första deltävlingarna i Vattenfall Cup uppe på Dundret i Gällivare. Oscar Quicklund, Östersunds SK tog ifjol hem totalsegern i H17-18 och gör i år sin tredje säsong som yngre junior.

I morgon drar säsongen igång på allvar för Sveriges juniorer. Under dagarna två genomförs de två första deltävlingarna i Vattenfall Cup uppe på Dundret i Gällivare. Oscar Quicklund, Östersunds SK tog ifjol hem totalsegern i H17-18 och gör i år sin tredje säsong som yngre junior.

I morgon drar säsongen igång på allvar för Sveriges juniorer. Under dagarna två genomförs de två första deltävlingarna i Vattenfall Cup uppe på Dundret i Gällivare. Oscar Quicklund, Östersunds SK tog ifjol hem totalsegern i H17-18 och gör i år sin tredje säsong som yngre junior.

Mycket snö, snötyngda träd och några minusgrader kommer att ge juniorernas första cuptävling en fin inramning. Efter en sommar utan koll på konkurrenterna är det nu dags att visa vem som har skött sommarträningen bäst.

Under lördagen och söndagen genomförs de två första deltävlingarna i säsongens Vattenfall Cup. På lördag åker de yngre dam- och herrjuniorerna 5 km respektive 10 km klassiskt med individuell start. De äldre juniorerna kör dubbeljakt. 5 km klassiskt + 5 km skate för damerna och 10 km klassiskt + 10 km skate för herrarna. Årets tävlingar kommer att genomföras på den så kallade världscup femman, samma banan som användes under fjolårets premiär i världscupen. På söndagen genomförs sprinttävlingar i den fria stilen på en homologiserad och utslagsgivande sprintbana.

– Det är fina förhållanden längs spåret och det kommer att bli bra tävlingar. Vi kan bjuda på ett magnifikt vinterväder och cirka 70 cm snö i terrängen. Väderprognosen säger att det inte kommer att bli speciellt kallt och vi hoppas på rättvisa förhållanden, säger tävlingsledaren Lars-Gunnar Pettersson till langd.se.

Många intressanta åkare är anmälda till helgens tävlingar men det finns en åkare som gör en speciell start. Oscar Quicklund, Östersunds SK gör sin tredje säsong som yngre junior. Oscar utmärkte sig redan som ungdomsåkare och fick som sista års ungdom dispens för att tävla i juniorklassen. Förra året när Oscar gjorde sin andra säsong i juniorcirkusen och var junior på riktigt tog han hem totalsegern i Vattenfall Cup och kvalificerade sig till både ungdoms-OS och juniorlandskapen. I år kommer Oscar fortfarande att tävla i den yngre juniorklassen, något han ser fram emot.

– Det ska bli kul att komma igång på riktigt nu. Jag har bra minnen från Gällivare, under fjolårets junior cup på samma banor vann jag sprinten och kom tvåa i masstartsloppet, säger Oscar till langd.se.

Oscar öppnade även årets säsongen bra med en seger i Bruksvallsloppet.

– Det var en bra tävling och formen känns bra även inför helgens tävlingar. Jag vill hitta känslan och flytet i åkningen och givetvis hoppas jag på att det även går fort.

Du funderade inte på att gå upp en klass och tävla i den äldre juniorklassen?
– Nej, det är så pass tuff konkurrens i den yngre klassen så jag måste verkligen prestera på topp om jag vill placera mig bra.

Knappt 300 tävlande är anmälda till lördagens och söndagens tävlingar. Efter Gällivare blir nästa deltävling i Vattenfall Cup Åsarna den 12:e – 13:e januari. Sen blir det tävlingar i Kalix den 23:e – 24:e februari innan avslutningstävlingarna genomförs i Orsa den 29:e – 30:e mars.

Startlistor

Oscar Quicklund - foto: Erik Nilsson Sports Management
Oscar Quicklund – foto: Erik Nilsson Sports Management

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    Nu står det klart vem som tar över Jean Marc Chablozs roll som skyttetränare i det svenska landslaget.
    av Maja Eriksson
    15.04.2026
  • LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • Trodde du att säsongen var slut? Här är alla veckans tävlingar

    av Langd.se
    14.04.2026
  • LISTA: Här är skidskyttarna som avslutar karriären

    av Maja Eriksson
    14.04.2026
  • Kläbo investerar – har fått in 100 miljoner

    av Langrenn.com
    13.04.2026