Stattin till Kanada

av langd • 12.03.2008
Bengt Stattin åker på en spännande resa till Kanada

Bengt Stattin åker på en spännande resa till Kanada

Bengt Stattin åker på en spännande resa till Kanada

Förbundskapten Bengt Stattin reser  till Kanada direkt efter världscupfinalerna i italienska Bormio. Stattin drog redan förra fredagen till Italien. Med sig hade han sprintstjärnan Emil Jönsson, två i sprintcupen inför fredagens avgörande tävling över 3,3 kilometer i fri stil. Jönsson är blott två poäng bakom ledande Ola Vigen Hattestad.
– Vi förbereder oss för det avgörande slaget på 1800 meters höjd. Emil testar skidor och varvar snabba race med lugnare pass, berättar Bengt Stattin för längd.se via mobiltelefon från de italienska alperna.

Vad tycker du om att sprintcupen avgörs som en prolog över 3,3 kilometer?
– Det kan man ha synpunkter på, men nu är det bara att gilla läget och se till så att Emil får de bästa möjliga förutsättningarna inför tävlingen.

Vad tycker du om Emils säsong?
– Mycket bra! Emil utvecklas undan för undan och kommer att bli ännu bättre. Han är ung och kan fortfarande utveckla delar i sin skidåkning.

I måndags anslöt även Anders Södergren och Charlotte Kalla till Bormio för att ladda upp inför finalen.
Båda gjorde topplopp i Holmenkollen. Södergren ligger nia i totala världscupen och trea i distanscupen. Charlotte Kalla är trea i totalcupen och femma i distanscupen med goda avancemangsmöjligheter.
Direkt efter världscupfinalen drar Bengt Stattin till OS orten Vancouver. Han gör det tillsammans med Emil Jönsson, Björn Lind, Peter Larsson och Robin Bryntesson.
– Vi åker till Vancouver för att bekanta oss med OS-miljön. Det är SOK, Sveriges Olympiska kommitté som står bakom lägret.

Vad kommer ni att göra?
– Träna på OS-banorna och delta i två tävlingar ingående i de kanadensiska mästerskapen. Det blir en investering för åkarna, att få känna på banorna, miljön och se hur kropp och material fungerar där på andra sidan Atlanten.

Är nu nyfiken på Vancouver?
– Ja, det blir spännande att komma dit, avslutar en sprudlande glad Bengt Stattin.

Programmet i världscupfinalen

Fredag 14. mars: Sprint fri teknik (2,5 damer 3,3 km herrar)
Lördag 15. mars: 10 och 20 km klassisk gemensam start
Söndag 16. mars: 10 och 15 km fri teknik jaktstart

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Vallatips för Stafettvasan

    by langd
    28.02.2013
  • 1

    Vasaloppet de 1000 bästa

    by langd
    08.03.2010
  • 1

    Matti Kuosko död efter en tids sjukdom

    by langd
    28.04.2012
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Tommy Limby har avlidit

    by langd
    14.01.2008

Fler artiklar

  • Tyska landslagsstjärnan bryter med landslaget – drar sig ur alla läger

    Bronsmedaljören från OS i vintras har bestämt sig för att stå över alla landslagets läger inför säsongen.
    av Ingeborg Scheve
    05.10.2026
  • Reseguide – Bardufoss-Finnsnes: Arktiska fjäll möter Norges fjordkust

    av Leandro Lutz
    05.10.2026
  • FIS skjuter upp nya VM-upplägget – skär ner på prispengarna

    av Ingeborg Scheve
    04.10.2026
  • Växel 5 – så åker du effektivt utan stavar i fristil

    av Langd.se
    04.10.2026
  • Grand Finale Summit 2 Senja avslutar Ski Classics World Championship säsong XVIII

    av Leandro Lutz
    04.10.2026