Uusitalo redo för nya tag

av langd • 05.05.2008
Efter en säsong långt under förväntningarna är nu Fredrik Uusitalo redo för nya tag.

Efter en säsong långt under förväntningarna är nu Fredrik Uusitalo redo för nya tag.

Fredrik Uusitalo tillhörde under sommaren och hösten det svenska utvecklingslaget. Sen följde en fullt godkänd säsongsstart och han blev uttagen till världscupen i Kuusamo. Men en seglivad förkylning efter nyår satte käppar i hjulen för en bra vinter.
– Jag var seg länge under vintern, först vid SM började det kännas bra igen. Sen har det gått bättre och bättre hela tiden men säsongen var slut innan den hann börja, säger Fredrik Uusitalo till längd.se.

Vad tar du med dig av den här säsongen?
– Massvis av lärdomar och ny kunskap. Jag har lärt mig mycket om hur jag fungerar och så länge allt går bra och man kan träna ordentligt är det inga problem. Men det är i motgångarna som man prövas men även stärks efteråt.

Fredrik är nyss hemkommen från ett cykelpass när längd.se träffar honom hemma i lägenheten i Östersund.

Du är igång med barmarksträningen?
– Ja, jag har varit igång i en vecka precis, riktigt bra har det gått. Jag kände mig stark inför vintern och nu har jag kommit igång mycket bättre med barmarksträningen än förra året, så det är något positivt jag tar med mig.

Under sommaren och hösten tillhörde du utvecklingslaget, vet du något om framtiden nu?
– Jag vet absolut ingenting, man går som ett barn på julafton och väntar. Spännande är det! Men jag tror det är viktigt att man inte hänger upp sig på om man blir uttagen i ett lag eller inte. Landslaget betyder stora fördelar men det finns många möjligheter även vid sidan om där vi är många som kan hjälpas åt.

Vad har du gjort för att ladda om batterierna?
– Först åkte jag så många tävlingar jag kunde i slutet av vintern. Sen har jag tagit det lugnt och var även några dagar med sambon till Rom. Det var skönt att komma bort och resa utan skidfodral men nu är det full fart framåt som gäller igen.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Lars Heggen tar sin tredje medalj i JVM i Schilpario

    Lars Heggen är årets JVM-kung. Med tre medaljer på tre tävlingar blir det något för svenskarna att hålla utkik efter i framtiden.
    av Max Östlund
    07.02.2025
  • Nygaard: ”Jag har slagit dom i alla lopp i år”

    av Max Östlund
    07.02.2025
  • Sundling och Grate tar SM-Guld i sprint

    av Max Östlund
    06.02.2025
  • Se Ski Classics-stjärnorna i Orlen Sprint ikväll!

    av Langd.se/ Ski Classics
    06.02.2025
  • Utklassning av Sundling i sprintprologen

    av Max Östlund
    06.02.2025