Hoppfulla tjejer inför 10 km skejt

av langd • 25.02.2013
Tjugotvå år har gått sedan Marie-Helene ”Billan” Westin tog silver på 10 km i VM för damer. Det gjorde hon i Val di Fiemme där Charlotte Kalla, Emma Wikén, Anna Haag och Lisa Larsen under tisdagen ska kämpa om mästerskapsmedaljerna.

Tjugotvå år har gått sedan Marie-Helene ”Billan” Westin tog silver på 10 km i VM för damer. Det gjorde hon i Val di Fiemme där Charlotte Kalla, Emma Wikén, Anna Haag och Lisa Larsen under tisdagen ska kämpa om mästerskapsmedaljerna.

– Jag gläder mig åt att få köra det långa fristilsloppet, säger Charlotte Kalla som är regerande olympisk mästare på distansen.

Endast två gånger tidigare har svenska damer tagit VM-medalj i milloppets historia. Toini Gustavsson Rönnlund var först med ett brons i Oslo 1966. Sedan dröjde det 25 år innan Billan fick till ett lopp som bara ryskan Jelena Välbe kunde matcha.

Även om en kvartett norskor utmärkte sig i Skiathlon och i princip tapetserade prispallen, så kan säkert både Charlotte Kalla och Emma Wikén rå på åtminstone någon av dem.
Charlotte Kalla kom sexa i Skiathlon efter att ha levererat en strålande klassisk åkning. Hon tog också VM-silver tillsammans med Ida Ingemarsdotter i sprintstafetten. Formen är där och Charlotte utstrålar ett lugn:

– Jag gillar banan och tycker att det ska bli kul. Det här är en distans jag gillar att åka och jag känner trygghet i den fria stilen.
Emma Wikén kom 14:e i Skiathlon, men där avslutade hon starkt i fristilsmomentet. I Davos kom hon överraskande fyra på 10 km fritt:
– Formen är god och jag är redo. Jag hoppas givetvis kunna vara topp 10 och kanske göra ett lika bra lopp som i Davos, säger harmoniska Emma.

Lisa Larsen gör VM-debut. I Gällivare kom hon sjua i VC-loppet över 10 km, så kapacitet finns i Sundbybergs tuffing.
– Jag går ut och kör järnet, sedan får vi se hur långt det räcker.
Anna Haag är rutinerad, gör sitt tredje VM och är stabil mellan 10-15 i kampen mot världseliten:
– Jag kan mer och vet att det kan bli bra om jag har dagen, säger Anna som kom fyra på distansen i OS 2010.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Här är Sveriges trupp till JVM

    Nu står det klart vilka juniorer som får representera Sverige i årets upplaga av JVM. Totalt har sex damer och sex herrar tagits ut till mästerskapet.
    av Langd.se
    23.01.2025
  • Allt du behöver veta inför tävlingarna i Engadin

    av Langd.se
    23.01.2025
  • Svenskt silver i skidskytte på Universiaden i Italien

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.01.2025
  • Vikten av att ligga i vindsuget – Så mycket kan du spara

    av Johan Trygg/Teemu Virtanen/Max Östlund
    22.01.2025
  • Petas från VM: Nu ska han köra långlopp

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.01.2025