Norsk dominans – Kalla sexa

av langd • 23.02.2013
Den norska dominansen var total i dagens Skiathlon-lopp i VM. Fyra norskor i topp med Marit Björgen som etta. Charlotte Kalla hängde med bra på klassiska delen och skapade förhoppningar. Men hon orkade inte gå med på fristilsdelen. – Dom körde riktigt tufft och jag klarade inte riktigt farten, sa Charlotte som ändå var nöjd med sjätteplatsen.

Den norska dominansen var total i dagens Skiathlon-lopp i VM. Fyra norskor i topp med Marit Björgen som etta. Charlotte Kalla hängde med bra på klassiska delen och skapade förhoppningar. Men hon orkade inte gå med på fristilsdelen. – Dom körde riktigt tufft och jag klarade inte riktigt farten, sa Charlotte som ändå var nöjd med sjätteplatsen.

Den norska dominansen var total i dagens Skiathlon-lopp i VM.
Fyra norskor i topp med Marit Björgen som etta.
Charlotte Kalla hängde med bra på klassiska delen och skapade förhoppningar. Men hon orkade inte gå med på fristilsdelen.
– Dom körde riktigt tufft och jag klarade inte riktigt farten, sa Charlotte som ändå var nöjd med sjätteplatsen.

Det var nog många som trodde att Charlotte skulle kunna vara med i kampen om medaljerna med den fina starten i klassiskt. Men Kalla har haft problem med övergången till klassiskt tidigare också.

– Jag tyckte att jag hade mer kvar att ge. Men farten var lite för hög. Formen finns där och jag hoppas på teamsprinten och 10 skejt nu, berättade Kalla för SVT.

Kalla var med in till skidbytet. FOTO: Felgenhauer/NordicFocus.

Emma Wikén slutade 14:e efter att ha åkt upp sig på skejtdelen. Emma hade tufft på klassiska delen och fick inte ner skidorna.
– Jag fick slita väldigt uppför. Fästet kändes bra innan start men sen fick jag ändå inte fast skidorna. Skejtdelen var ändå väldigt bra, sa Emma efter sin VM-premiär.

Anna Haag åkte in elva sekunder bakom Emma som 15:e. Godkänt med tanke på vad hon preseterat tidigare i vinter. Anna satsade offensivt från start men fick offra mycket kraft då fästet var lite för dåligt.
– Jag åkte på ett nytt par med riktigt bra glid men jag fick slita för mycket uppför, menade Anna För Sofia Bleckur blev det en 34:e plats i hennes första VM-lopp.

Norskorna var ju stora favoriter med Björgen och Johaug som klara medaljkandidater. Med unga Heidi Weng som trea och eviga fyran Kristin Steira, som just fyra och Astrid Jacobsen på niondeplats så var ”röda armén” outstanding den här dagen. Nu får svenskorna vässa armbågarna inför Teamsprinten. Kalla och Ingemarsdotter är ju regerande mästare.

Resultat.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Anders Byström blir ny landslagschef

    by langd
    02.04.2020
  • 1

    ”Oljan” förstärker det svenska vallateamet

    by langd
    20.05.2021
  • 1

    Skyttetränaren Chabloz: ”De välkomnade mig med öppna armar”

    by langd
    10.08.2021
  • Kristine Stavås Skistad
    1

    Lagkamraten avslöjar: mysteriet Skistad

    by Max Östlund/Ingeborg Scheve
    15.10.2024
  • 1

    Frida Karlsson: ”Närmast gränsen ligger det mest utveckling”

    by langd
    11.10.2021

Fler artiklar

  • Har fått reaktioner: ”Ångrar ingenting”

    Den norsk-svenska supertalangen har fått en plats i det svenska landslaget. Nu svarar 19-åringen på reaktionerna från norskt håll om valet att tävla för Sverige.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    28.04.2026
  • Rullskidguiden 2026

    av Langd.se
    28.04.2026
  • Supertalangen får chansen i landslaget – se hela laget här

    av Langd.se
    28.04.2026
  • Johaug knäckte Weng i comebacken

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Stjärnan lämnar Lager 157 Ski Team

    av Maja Eriksson
    27.04.2026