Settlin åkte bäst på U23-VM-sprinten

av langd • 22.01.2013
När U23-VM idag startade med sprint så blev det inga svenskar till final. Bäst gick det för Eveline Settlin, Hudiksvall som tog tionde plats. Bland killarna lyckades Carl Quicklund bäst med en 14:e plats.

När U23-VM idag startade med sprint så blev det inga svenskar till final. Bäst gick det för Eveline Settlin, Hudiksvall som tog tionde plats. Bland killarna lyckades Carl Quicklund bäst med en 14:e plats.

När U23-VM idag startade med sprint så blev det inga svenskar till final. Bäst gick det för Eveline Settlin, Hudiksvall som tog tionde plats.
Bland killarna lyckades Carl Quicklund bäst med en 14:e plats.

Bland damerna var det bara Evelina Settlin och Marika Sundin, Sollefteå som tog sig vidare från prologen. Marika var nära semifinalen med fick nöja sig med 14:e plats. För Elin Mohlin, Sollefteå och Lisa Dahl, Offerdal blev det 35:e och 42:a plats.

På herrsidan gjorde Erik Silfver, Lucksta en strålande prolog där han hade sjätte tid. Men sen klarade inte Erik kvarten och blev 26:a. Inte heller Quicklund gick vidare men åkte till sig 14:e plats.

För Gustav Eriksson, Falun-Borlänge och Daniel Svensson, IFK Mora så räckte det inte till i prologen. Killarna slutade 35:a och 51:a.

Det var tuff konkurrens med flera meriterade världscupåkare i toppen. Italienaren Pellegrino vann herrarna och ryskan Soboleva damklassen.

Resultat damer.

Resultat herrar.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Anders Byström blir ny landslagschef

    by langd
    02.04.2020
  • 1

    Skyttetränaren Chabloz: ”De välkomnade mig med öppna armar”

    by langd
    10.08.2021
  • 1

    Sveriges trupp till världscupen i Oberstdorf

    by langd
    20.01.2020
  • 1

    Ola Ravald ny tekniktränare för skidskyttelandslaget

    by langd
    24.06.2020
  • Kristine Stavås Skistad
    1

    Lagkamraten avslöjar: mysteriet Skistad

    by Max Östlund/Ingeborg Scheve
    15.10.2024

Fler artiklar

  • Elitåkarnas sommarskidskola fortsätter växa

    För femte året i rad arrangerar längdprofilerna Karl-Johan Westberg och Simon Andersson KJSA Summer Camp.
    av Maja Eriksson
    07.04.2026
  • Ökade syreupptaget med 11 procent: ”Upp till svenska landslaget att satsa på honom”

    av Ingeborg Scheve
    06.04.2026
  • Svenska skidskyttestjärnan har blivit pappa

    av Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Otraditionell väg till den gröna tröjan i Ski Classics

    av Kjell-Erik Kristiansen
    05.04.2026
  • Utmanar Kläbo: ”Drömmer om att möta honom på upploppet”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.04.2026