Snöplig sprintfinal för Sverige

av langd • 01.01.2013
Det som först såg ut att bli en härligt taktiskt svensk sprintdag blev motsastsen. Marcus Hellner hamnade utanför finalen och Calle Halfvarsson och Emil Jönsson krokade ihop i densamma efter stavbrott för Calle. – Jag hade tänkt rycka i sista backen. Tråkigt att bryta staven och förstöra både för mig själv och Emil, sa Calle till SVT.

Det som först såg ut att bli en härligt taktiskt svensk sprintdag blev motsastsen. Marcus Hellner hamnade utanför finalen och Calle Halfvarsson och Emil Jönsson krokade ihop i densamma efter stavbrott för Calle. – Jag hade tänkt rycka i sista backen. Tråkigt att bryta staven och förstöra både för mig själv och Emil, sa Calle till SVT.

Det som först såg ut att bli en härligt taktiskt svensk sprintdag blev motsastsen.
Marcus Hellner hamnade utanför finalen och Calle Halfvarsson och Emil Jönsson krokade ihop i densamma efter stavbrott för Calle.
– Jag hade tänkt rycka i sista backen. Tråkigt att bryta staven och förstöra både för mig själv och Emil, sa Calle till SVT.

När Emil Jönsson ramlar på en isfläck i kvartsfinalen ser det riktigt mörkt ut en Emil reser sig upp och gör en fantastisk upphämtning.
Marcus Hellner i täten håller igen lite grann och Emil sveper förbi hela övriga fältet efter vurpan. Något av det mäktigaste som sett i en sprint. Båda går vidare till semin där de tillsammans med Calle Halfvarsson gör en mycket snygg lagkörning.

Calle åker tufft flera gånger för att hålla Petter Norhug bakom sig. Calle vinner heatet före Emil och Marcus. Ett tag ser det ut som Emil ska bjuda Marcus på en finalplats men till slut så spurtar han in som tvåa.

– Men då hade han fått tillräckligt med bonussekunder så det räckte. Det var så tajt bakom så jag vågade inte släppa något, sa Emil till SVT.

Facit från dagen är ändå att Marcus får 40 bonussekunder och avancerar till sjunde plats totalt 1.35 bakom tourledaren Maxim Vylegzhanin. Cologna och Northug är precis bakom ryssen och den trion läg gasa på rejält på torsdag med ryssen och schweizaren som lok och Petter där bakom. Eller vad tror ni?

Calle Halfvarsson gör en bra tour så här långt och med sina 44 bonussekunder är han nu på tionde plats tio sekunder före Johan Olsson på elfter. Calle är i sin tur tio sekunder bakom Hellner.
Det blir intressant att se vilka tåg det blir mellan Cortina och Toblach på torsdag.

Totalställning efter tre etapper:
1) Maxim Vylegzhanin RUS 50.27,3
2) Dario Cologna SUI + 2,1
3) Petter Northug jr NOR + 9,0
4) Alex Harvey CAN + 27,2
5) Alexander Legkov RUS + 28,0
6) Ilia Chernousov RUS + 52,4
7) Marcus Hellner SWE + 1.35,1
8) Lukas Bauer CZE + 1.36,1
9) Sergey Turyshev RUS + 1.41,5
10) Calle Halfvarsson SWE + 1.45,6
11) Johan Olsson SWE + 1.55,2
12) Alexey Poltoranin KAZ + 1.55,5
13) Len Valjas CAN + 1.56,7
14) Dietmar Noeckler ITA + 2.00,1
15) Martin Jaks CZE + 2.01,4
27) Emil Jönsson SWE + 2.40,5
36) Daniel Richardsson SWE + 3.01,5
58) Martin Johansson SWE + 4.17,2
80) Anton Lindblad SWE + 7.43,4

 

 
Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Anders Byström blir ny landslagschef

    by langd
    02.04.2020
  • 1

    Skyttetränaren Chabloz: ”De välkomnade mig med öppna armar”

    by langd
    10.08.2021
  • 1

    Sveriges trupp till världscupen i Oberstdorf

    by langd
    20.01.2020
  • 1

    Ola Ravald ny tekniktränare för skidskyttelandslaget

    by langd
    24.06.2020
  • Kristine Stavås Skistad
    1

    Lagkamraten avslöjar: mysteriet Skistad

    by Max Östlund/Ingeborg Scheve
    15.10.2024

Fler artiklar

  • Elitåkarnas sommarskidskola fortsätter växa

    För femte året i rad arrangerar längdprofilerna Karl-Johan Westberg och Simon Andersson KJSA Summer Camp.
    av Maja Eriksson
    07.04.2026
  • Ökade syreupptaget med 11 procent: ”Upp till svenska landslaget att satsa på honom”

    av Ingeborg Scheve
    06.04.2026
  • Svenska skidskyttestjärnan har blivit pappa

    av Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Otraditionell väg till den gröna tröjan i Ski Classics

    av Kjell-Erik Kristiansen
    05.04.2026
  • Utmanar Kläbo: ”Drömmer om att möta honom på upploppet”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.04.2026