Emil Persson vann igen – Nu är han historisk

av Mårten Lång • 19.02.2023
Nu är Emil Persson historisk. Dagens seger var hans sjuttonde i Ski Classics, och därmed är han mest framgångsrik genom tiderna på herrsidan.

Nu är Emil Persson historisk. Dagens seger var hans sjuttonde i Ski Classics, och därmed är han mest framgångsrik genom tiderna på herrsidan.

Nu är Emil Persson historisk. Dagens seger var hans sjuttonde i Ski Classics, och därmed är han mest framgångsrik genom tiderna på herrsidan.

Emil Perssons häftiga säsong bara fortsätter. Inför förra helgens Jizerska50 hade han vunnit alla lopp.

Efter elfteplatsen i Tjeckien studsade han tillbaka genom att kunna avgöra på upploppet under gårdagens långlopp i Orsa Grönklitt, och i dagens individuella lopp tog han säsongens åttonde seger.

— Det här med individuell start brukar inte vara min styrka, men jag fick positiva rapporter tidigt och kände att jag var ganska lugn. Så det var en skön start, säger Persson till SVT Sport.

Detta innebär att Emil Persson tog karriärens sjuttonde seger i Ski Classics, och därmed passerade han Anders Aukland som meste segrare någonsin i Ski Classics. På herrsidan vill säga.

Mest framgångsrik av alla är Britta Johansson Norgren som har hela 25 segrar.

— När jag började åka Ski Classics kändes det där med så kändes det där med så många segrar som en ocean bort. Detta känns väldigt stort, nu är det bara att jaga Britta, säger Persson med ett leende.

Segermarginalen i dagens lopp blev tretton sekunder till tvåan Petter Stakston (som därmed tog karriärens första pallplats).

Trea blev Tord Asle Gjerdalen. Och den snart 40-årige norrmannen var såväl imponerad som konfunderad efter målgången:

— Jag vet inte riktigt hur vi ska kunna slå Emil. Men det är bara att åka hem och träna och hitta på en taktik som gör att vi ska kunna slå honom, säger Gjerdalen till SVT.

Näst bäste svensk blev Max Novak som var 36 sekunder bakom Persson på sjätte plats.

HÄR HITTAR DU RESULTATEN

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026
  • 1

    Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    by Maja Eriksson
    02.05.2026

Fler artiklar

  • Fiasko i spåret – rekordintäkter för finska stjärnan

    Han missade VM och hade det tungt under OS. Medan resultaten sviker, rullar miljonerna in. Nu vänder Iivo Niskanen på allt inför VM i Falun.
    av Ingeborg Scheve
    15.06.2026
  • Langd.se söker journalist med passion för längdskidor

    av Langd.se
    15.06.2026
  • Storsponsorn drar sig ur världscupen

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.06.2026
  • Skinnarloppet 2027 – anmälan öppnar 21 juni

    av Langd.se
    14.06.2026
  • Danish Skimarathon Team söker nya damer till kommande säsong

    av Langd.se
    13.06.2026