Femling spurtslagen i Matfors – utan gevär på ryggen

av Max Östlund • 27.01.2025
Den tidigare OS-guldmedaljören Peppe Femling stod för en imponerande insats i det jubileumsfirande ICA-loppet i Matfors. Tävlingen bjöd på både dramatik och utmaningar, där arrangörerna kämpade mot väderförhållandena för att genomföra loppet.

Den tidigare OS-guldmedaljören Peppe Femling stod för en imponerande insats i det jubileumsfirande ICA-loppet i Matfors. Tävlingen bjöd på både dramatik och utmaningar, där arrangörerna kämpade mot väderförhållandena för att genomföra loppet.

Vädergudarna har verkligen utmanat oss denna vinter, med en blandning av fantastiska förhållanden och betydligt mer krävande sådana. Med mindre än en vecka kvar till loppet förvandlades de tidigare utmärkta spåren till en slingrande isbana efter flera dagars töväder och hårda vindar. Men i sista stund kom räddningen – ett rejält snöfall under loppveckan säkrade förutsättningarna, åtminstone på land.

Det i år 10-årsjubilerande ICA-loppet i Matfors, ett populärt motionslopp för skidåkare, blir arrangerat varje januari av hemmaklubben Matfors SK. Loppet drar nytta av den närliggande Rännösjön, både som startfält och för stora delar av banan. Men de senaste veckornas plusgrader, i kombination med intensivt och blött snöande, fick vatten att tränga upp genom isen, vilket gjorde stora delar av sjön omöjlig att använda. Trots detta lyckades klubbens spårgrupp, genom hårt arbete dygnet runt, skapa en alternativ 10,5 kilometersslinga – en imponerande bedrift som möjliggjorde tävlingens genomförande.

I huvudklasserna över 42 kilometer, som också är seedningsgrundande till Vasaloppet, blev det en dramatisk spurtstrid i herrklassen. Segern gick till Stockviksjunioren Simon Nordlander, tätt följd av den före detta skidskytten och OS-guldmedaljören Peppe Femling på andra plats. Tredjeplatsen knep Matforsfostrade Jonas Lenz, medan klubbkamraten Thomas Holmgren, som också deltog i spurtstriden, slutade fyra. Femma var Isidor Melander Wiksten som under förra våren genomförde ett 24-timmarspass på skidor till förmån för Rädda Barnen.

Läs även: Ska åka skidor i 24 timmar: ”Samlar in pengar till Rädda Barnen”

Top 5 Herrar

  1. Simon Nordlander
  2. Peppe Femling
  3. Jonas Lenz
  4. Tomas Holmgren
  5. Isidor Melander Wiksten
Herrpallen 2. Peppe Femling, 1. Simon Nordlander, 3. Jonas Lenz. Foto: Privat

I damklassen dominerade Klara Yngevsson från Umeåklubben TTGU IF, som tog en överlägsen seger. Närmast följde Sofia Engström och Sara Källback, distanserade med över tio minuter.

Top 5 Damer

  1. Klara Yngvesson
  2. Sofia Engström
  3. Sara Källbäck
  4. Greta Bladh
  5. Camilla Bergmansson

I herrarnas 21-kilometersklass vann Kalle Grahn Birve från Stockviks SF. I damklassen vann Ines Lignell, tävlande för ICA Supermarket Matfors.

Kompletta resultat

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • Långlopsstjärnan Max Novak kan gå miste om 300 000 kr efter diskningen i Birken
    1

    Diskningen i Birken – långloppsstjärnan kan gå miste om 300 000

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    18.03.2025
  • Max Novak diskad efter knuffen i målområdet.
    1

    Novak diskad – Igen

    by Ingeborg Scheve/Max Östlund
    15.03.2025
  • 1

    Missade VM och hela säsongen – nu berättar hon varför

    by Maja Eriksson
    17.11.2025
  • Kati Roivas tvingas nu avsluta sin tävlingssäsong tidigare.
    1

    Tvingad till tidig säsongsavslutning

    by Max Östlund
    13.03.2025

Fler artiklar

  • Hagström vinner i Trondheim – efter kaos i finalen

    Det blev en kaosfinal i Trondheim när damernas tävling avgjordes. Till sist var det Johanna Hagström som gick segrande ur striden.
    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Ski Classics Ski or Die: Se avsnitt 3 med Team Aker Dæhlie nu

    av Langd.se
    05.12.2025
  • Skidskyttestjärnan lämnar Östersund – flyttar hem till Värmland

    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Succékval för Myhlback – Svahn tillbaka

    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Efter norrmännens utspel: ”De bör nog ha lite respekt”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    05.12.2025