Fiberkabeln – en viktig nyhet inför tv-sändningarna av Vasaloppet

av langd • 24.10.2007
Nu har förberedelserna inför vinterns tv-sändning av Vasaloppet börjat på allvar. På onsdagen avslutade en delegation från Sveriges Television, Vasaloppet samt ytterligare ett antal berörda parter höstens traditionella inspektionsrunda av Vasaloppsspåret. Den stora nyheten är fiberkabeln mellan Sälen och Mora som på sikt kommer kan utveckla tv-sändningarna på ett spännande sätt.

Nu har förberedelserna inför vinterns tv-sändning av Vasaloppet börjat på allvar. På onsdagen avslutade en delegation från Sveriges Television, Vasaloppet samt ytterligare ett antal berörda parter höstens traditionella inspektionsrunda av Vasaloppsspåret. Den stora nyheten är fiberkabeln mellan Sälen och Mora som på sikt kommer kan utveckla tv-sändningarna på ett spännande sätt.

Nu har förberedelserna inför vinterns tv-sändning av Vasaloppet börjat på allvar.
På onsdagen avslutade en delegation från Sveriges Television, Vasaloppet samt ytterligare ett antal berörda parter höstens traditionella inspektionsrunda av Vasaloppsspåret.
Den stora nyheten är fiberkabeln mellan Sälen och Mora som på sikt kommer kan utveckla tv-sändningarna på ett spännande sätt.

– Det är en fiberkabel som kommer att ge oss bättre bilder, samt göra oss mindre beroende av satteliterna. Fram tills nu har vi tvingats att beställa sändningstider hos satteliterna, vilket kan bli problem om det något år skulle bli en utdragen tävling. Tackvare denna fiberkabel blir vi mer fria när det gäller sändningstiderna, säger Sture Pettersson, teknisk koordinator på SVT.
Den 1 december är kabelförbindelsen mellan Sälen och Mora ett faktum. Förutom att kabeln också ger glesbygden i området nya möjligheter till modern it- kommunikation, ser Mats Rylander, it-ansvarig på Vasaloppet, fler möjligheter när det handlar om tv-sändningarna från Vasaloppet.
– Fiberkabeln kommer att bidra till säkrare kommunikationer samt skapa möjligheter till en billigare tv-produktion av Vasaloppet. I framtiden kommer det inte att behövas lika många provisoriska tv-master i området.
Han fortsätter:
– I dag är det många idrottsevenemang som konkurrerar om bra tv-bevakning. Därför är det bra om vi kan erbjuda så bra ekonomiska möjligheter som möjligt för de som ska producera tv-sändningarna.

Viktig gemenskap
Inspektionsrundan pågick i två dagar. Förutom allmän information om Vasaloppsveckan gjordes besök vid starten i Berga By plus samtliga klassiska matkontrollerna ner till målet i Mora.
Noterbart var att stämningen mellan SVT och Vasaloppet är mycket god.
– Det finns inget annat idrottsevenemang i Sverige där vi arbetar så nära arrangörerna, som just Vasaloppet. Det är en stor fördel för alla inblandade. Detta har blivit möjligt tackvare att både Vasaloppet och SVT verkligen jobbar för att skapa ett bra samarbetsklimat, säger Maria Ilstedt, projekt- och produktionsansvarig inom SVT.
Rolf Hammar, generalsekretare för Vasaloppet håller med:
– För oss har det alltid varit viktigt att vi alltid haft goda relationer med SVT:s medarbetare. Därför är det viktigt att vi under dessa dagar verkligen trivs och lär kanna varandra parallellt med det mer praktiska arbetet. Det har vi alla nytta av under Vasaloppsveckan.

Källa: Vasaloppet

Foto. VASALOPPET
Delegationen från SVT, Vasaloppet och andra berörda parter kontrollerar att allt är klart för det fortsatta arbetet med att planera inför vinterns tv-sändning av Vasaloppet. Här är gruppen på plats vid Smågan. Foto. VASALOPPET

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 240202 Lisa Vinsa, Piteå Elit SK under damernas sprint i Ford Smart Energy Cup den 2 februari 2024 i Åsarna.
    1

    Norskt topplag värvar meriterad svensk åkare – byter ut hela laget

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.06.2026
  • 1

    Skrällvinnaren tar steget till Ski Classics på heltid

    by Maja Eriksson
    03.06.2026
  • Morten Eide Pedersen (NOR) - Ski Classics Bad Gastein Criterium - Bad Gastein (AUT).
    1

    Fick besked på Instagram – stod plötsligt utan team

    by Ingeborg Scheve
    01.07.2026
  • 1

    Myhlback byter skidmärke

    by Langd.se
    09.07.2026
  • 1

    Längdåkare med seger i ny sport

    by Langrenn.com
    01.06.2026

Fler artiklar

  • Varnar för att låta juli bli en ”vilomånad”

    Träningen du gör i juli kan påverka resten av säsongen. Fel val kan kosta dig överskottet, tekniken och formen du byggt upp under hela året.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.07.2026
  • Föll på löptur – ådrog sig fraktur i fotleden

    av Kjell-Erik Kristiansen/Maja Eriksson
    10.07.2026
  • LISTA: Alla Ski Classics Challengers under sommaren

    av Maja Eriksson
    10.07.2026
  • Myhlback byter skidmärke

    av Langd.se
    09.07.2026
  • LÖPTRÄNING: Långa tröskeldrag – förbättra din aeroba tröskel

    av Maja Eriksson
    09.07.2026