lördag, maj 18, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 25,914,004
2 Emilie Fleten 25,906,053
3 Ida Dahl 25,349,402
4 Kasper Stadaas 25,223,899
5 Andreas Nygaard 24,934,569
6 Johan Hoel 24,707,367
7 Max Novak 24,166,685
8 Magni Smedås 24,096,434
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Torleif Syrstad 23,844,654
11 Amund Riege 23,583,626
12 Axel Jutterströ... 23,542,041
13 Eirik Sverdrup ... 23,451,378
14 Runar Skaug Mat... 23,406,779
15 Herman Paus 23,398,617
16 Oskar Kardin 23,295,927
17 Morten Eide Ped... 23,285,882
18 Stian Hoelgaard 23,173,466
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Petter Stakston 23,082,621
21 Magnus Vesterhe... 22,979,229
22 Karstein Johaug 22,772,809
23 Tord Asle Gjerd... 22,630,484
24 Johannes Eklöf 22,542,970
25 Thomas Bing 22,374,724
26 Astrid Øyre Sli... 22,119,196
27 Kati Roivas 21,625,092
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Einar Kalland-O... 21,381,668
30 Anikken Gjerde ... 21,371,471
31 Silje Øyre Slin... 21,131,436
32 Nils Dahlsten 21,036,730
33 Klas Nilsson 20,963,902
34 Alfred Buskqvis... 20,959,327
35 Eddie Edström 20,918,257
36 Thomas Joly 20,769,655
37 Torgeir Sulen H... 20,750,282
38 Karolina Hedens... 20,747,023
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,519,477
41 Johan Tjelle 20,321,169
42 Patrick Fossum ... 20,194,014
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Ole Jørgen Bruv... 20,102,163
46 Joar Thele 20,023,863
47 Juuso Mäkelä 19,956,551
48 Sofie Elebro 19,681,634
49 Jan Šrail 19,577,269
50 Fredrik Helgest... 19,176,422
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Här är Norges trupp till femmilsloppen i Holmenkollen

Till helgen är det första gången både män och kvinnor kör en femmil i världscupen. Nu har 24 norska åkare tagits ut till tävlingarna i Holmenkollen.

Foto: GEPA pictures/ Patrick Steiner © Bildbyrån

Simen Hegstad Krüger är en av alla norska åkare som får chansen i Holmenkollen.

VM i Planica har just slutat och till helgen är det dags för nästa kraftprov för längdskidåkarna.

För första gången ska både män och kvinnor tävla i ett lopp över 50 kilometer. Herrarna tävlar på lördag 11 mars och damerna på söndag 12 mars.

Nu har Norges landslagsledning tagit ut 24 åkare som ska åka loppen och det är en stjärntät trupp.

Sveriges landslagsledning presenterar sin trupp i morgon.

Män 50 km fri stil lördag 11 mars: 
Harald Östberg Amundsen – Asker SK
Iver Tildheim Andersen – Rustad IL, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Thomas Bucher-Johannessen – Fossum IF
Pål Golberg – Gol IL
Hans Christer Holund – Lyn Ski
Johannes Hösflot Kläbo – Byåsen IL
Simen Hegstad Krüger – Lyn Ski
Håvard Moseby – Kjelsås IL, Equinor Rekruttlandslag
Martin Kirkeberg Mörk – Drammens BK, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Martin Löwström Nyenget – Lillehammer SK
Mattis Stenshagen – Follebu SK, Team Elon Innlandet
Didrik Tönseth – Byåsen IL

Kvinnor 50 km fri stil söndag 12 mars:
Margrethe Bergane – Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Kristin Austgulen Fosn’s – Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Ragnhild Glöersen Haga – Åsen IL
Anne Kjersti Kalvå – Lundamo IL 
Nora Sanness – Kjelsås IL, Team ELON Oslofjord
Marte Skaanes – Strindheim IL
Astrid Öyre Slind – Oppdal IL
Silje Theodorsen – Kvalöysletta Skilag, Team Elon Nord-Norge
Maren Wangensteen – Öystre Slidre IL
Heidi Weng – IL BUL
Tiril Udnes Weng – Nes Ski
Ingvild Flugstad Östberg – Gjövik SK

LÄS MER: Ställningen i världscupen inför säsongsavslutningen

Mest lästa
Bli medlem nu