”Jag vill uppleva samma känsla och eufori igen”
I vintras nådde han sin dröm. Att vinna Marcialonga. Nu siktar 30-årige Runar Skaug Mathiesen i Lager 157 Ski Team mot ännu fler tunga triumfer.
Den skäggige 30-åringen från norska Vinje uppfyllde en karriärsdröm i vintras. Detta då han tog första Ski Classics-seger, detta i ett lopp som han drömt om att staka hem ända sedan 2017 då han gjorde sin debut i den italienska sjumilaren Marcialonga.
Vad driver dig nu, efter att du kan stryka Marcialonga från listan över vad du vill uppnå?
– Den segern har gett massor av motivation. Den känsla och eufori som jag kände när jag kämpade för segern där. Den vill jag ha mer av, säger Skaug Mathisen, och fortsätter:
– Känslan man får speciellt de sista 20 minuterna, när man slåss om vinsten och kan avgöra loppet, den är helt otrolig. Inte bara det faktum att du kan vinna, utan det faktum att du är med i loppet och gör det spännande för alla. Nu vet jag att jag kan vinna stora skidlopp, och det finns många fler som jag vill vinna.
Vilka delar tror du att du behöver lyfta för att kunna ta fler segrar?
– Det är flera saker jag måste jobba på. Spurtkapaciteten är en sak. I exempelvis La Diagonela blev jag fyra på grund av att jag inte var tillräckligt vass i spurten.
Runar Skaug Mathisen är nu inne på sin sjätte säsong som långloppsåkare. Det kommer att bli hans fjärde med Lager 157 Ski Team. Nu som ende norrmannen i teamet.
Detta sedan det för för en och en halv månad sedan stod klart att Vasaloppsvinnaren Torleif Syrstad inför kommande säsong byter team, och kommande vinter kommer att åka i Team Engcons dress.
– Det är synd att Torleif lämnade laget, och han kommer att bli en tuff konkurrent, säger Skaug Mathisen.
Men han är inte orolig. Han har en tydlig plan för hur laget ska fylla Syrstads skor.
–Jag känner inte att jag måste kliva fram. Laget gör samma sak som vi alltid har gjort, utan några tydliga roller eller utsedda kaptener. Alla får chansen att göra ett bra lopp och bidra. Vi är ett väldigt sammansvetsat gäng och vi har nu visat att vi kan avgöra stora skidlopp med bra lagarbete, säger han och fortsätter:
– Vi har kommit otroligt långt som lag det senaste året. Emil (Persson) vann den gula tröjan ensam när han vann Ski Classics tillsammans förra året. Vi andra var på en helt annan plats då.
Skaug Mathisen är övertygad om att det var lagets insats som säkrade hans seger i Marcialonga, där lagkamraterna Emil Persson och Alvar Myhlback slutade tvåa respektive nia.
Detta sedan Skaug Mathisen gått loss med flera mil kvar att köra, och att han hade en ledning på nästan minuten när åkarna skulle inleda kampen upp för den sista backen.
– Laget är väldigt viktigt i Ski Classics. Jag hade aldrig fått åka dit ensam om inte Emil och Alvar varit med i den tajta gruppen och jagat och ställt till med problem för de andra där, säger han och utvecklar:
– I år tog hela laget ett steg upp. Nu är alla bland de tio bästa, och vi har flera pallkandidater. Det öppnar upp massor av nya möjligheter för oss, och det kommer vi att utveckla ännu mer. Nu kan vi arbeta som ett team i ännu större utsträckning för att utmanövrera konkurrenterna, ta den biten till nästa nivå, och komma ännu närmare vad de gör inom cykling, säger Skaug Mathiesen.










