Anders Södergren, här under jubileumsvasan, kör stafettvasan fredagen den 3:e mars.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Sprintguld på JSM till Alva Isaksson
Alva Isaksson från Sävast Ski Team var starkast i D 17-18-tjejernas sprintfinal vid JSM i Åsarna. Isaksson vann 78 hundradelar före Ida Rosjö, IFK Hallby SOK. Bronset gick till Evelina Crüsell, Skellefteå SK.
– Jag tänkte bara att jag skulle gå allt jag hade och det räckte ju ganska långt. Jag är jättenöjd. säger Isaksson i webbsändningen från finalen.
Topptrion på JSM-sprinten i D 17-18. Fr.v. Tvåan Ida Rosjö, ettan Alva Isaksson och trean Evelina Crüsell.
IFK Mora SK:s Nora Bråmer, som vann masstarten i går, var snabbast i prologen. Där hade Alva Isaksson sjätte tid. Bråmer var sedan snabbast i både sin kvart och semi men i semin var Isaksson tätt bakom och såg stark ut.
– Jag kände mig lite seg i prologen men sedan kände jag mig piggare och piggare. Det var väldigt skönt, berättar Isaksson.
Det visade sig inte minst i finalen där Isaksson var det starkaste över uppförsupploppet på Åsarnas skidstadion. Ingen kunde matcha Sävast-åkaren och Bråmer fick ge sig i kampen om medaljerna mot starkt avslutade Rosjö och Crüsell.
Resultat finns här.