Ställningen i kampen om Ski Classics västar inför Vasaloppet

av Mårten Lång • 20.02.2024
I helgen avgjordes dubbla Ski Classics-tävlingar i Orsa Grönklitt. Här kan du kolla in ställningen i totalsammandraget och de olika delcuperna inför nästa deltävling – den mest prestigefyllda av dom alla; den hundrade upplagan av Vasaloppet.
I helgen avgjordes dubbla Ski Classics-tävlingar i Orsa Grönklitt. Här kan du kolla in ställningen i totalsammandraget och de olika delcuperna inför nästa deltävling – den mest prestigefyllda av dom alla; den hundrade upplagan av Vasaloppet.

Orsa Grönklitt stod den gångna helgen som värd för dubbla Ski Classics-lopp. Masstart i lördags och individuellt lopp på söndagen. Emilie Fleten och Kasper Stadås vann dubbelt. Här nedanför ser du ställningen i kampen om Ski Classics olika västar.

Team Ramuddens Emilie Fleten har kopplat ett tydligt grepp om totalsegern i Ski Classics. Efter helgens dubbla segrar i Orsa Grönklitt är ledningen 344 poäng till tvåan Kati Roivas.

Fem svenskor finns med bland de tio främsta i sammandraget; Sofie Elebro är trea, Karolina Hedenström fyra, Ida Dahl (som stått över både Marcialonga och tävlingarna i Orsa Grönklitt) sexa, Jenny Larsson sjua och Hanna Lodin åtta.

Precis som på damsidan var det en ”dubbelvinnare” vid helgens tävlande i Ski Classics. Kapsper Stadås vann både lördagens masstart och söndagens individuella lopp och leder nu med 348 poäng före tvåan och teamkompisen Johan Hoel.

Trea och bäste svensk är Axel Jutterström; 113 poäng bakom Hoel. Näst bäste svensk är Emil Persson.

Emilie Fleten har i kraft av sin offensiva åkning tagit ett tydligt grepp om sprintvästen. Hon leder 49 poäng före fjolårsvinnaren Anikken Gjerde Alnes.

Magni Smedås missade ju alla lopp före jul, men har klättrat till tredje plats i sammandraget. Men avståndet till duon i topp är med allra största sannolikhet för stor för att kunna ta sig ännu högre upp i sprintsammandraget.

I herrarnas sprinttävling har Amund Hoel, Team Engcon ryckt åt sig en tydlig ledning. 46 poäng är differensen före fjolårsvinnaren Alfred Buskqvist som i sin tur är tio poäng före Simen Ramstad.

Emilie Fleten tog ett grepp om klättervästen redan under premiärhelgen i Bad Gastein, och detta grepp har blivit allt tydligare. 72 poäng är nu differensen till tvåan Ida Dahl som i sin tur är 34 poäng före Kati Roivas.

Totalledaren i kampen om gula västen Kasper Stadås toppar även kampen om sprintvästen, detta före tysken Thomas Bing. Marginalen är elva poäng till Stadås fördel. Trea är Thomas Ödegaarden.

Det är dubbelt svenskt i topp i damernas ungdomsvästtävling. Karolina Hedenström, Lager 157 Ski Team toppar med 127 poängs marginal till tvåan Hanna Lodin. Trean Tjulie Kvale Stöstad är 104 poäng bakom Lodin.

Axel Jutterström har varit i ledning i ungdomsvästen under stora delar av säsongen. Team Eksjöhus-åkaren leder nu med 70 poängs marginal till Thomas Ödegaarden när Ski Classics kommer ”hem” till hans Mora i och med Vasaloppet.

I lagtävlingen toppar fortsatt Team Eksjöhus, detta med 240 poängs marginal till tvåan Team Ragde Charge. På placeringarna 3-5 är det en trio svenska lag. Detta i form av Team Ramudden, Team Engcon och Lager 157 Ski Team.

HÄR ÄR ÅTERSTÅENDE PROGRAMMET

• Event 11: 3 mars 2024 – Vasaloppet, Sverige, 90 km
• Event 12: 16 mars 2024 – Birkebeinerrennet, Norge, 54 km
• Event 13: 6 april 2024 – Reistadløpet, Norge, 50 km
• Event 14: 7 april 2024 – Summit 2 Senja, Norge, 60 km
• Event 15: 13 april 2024 — Janteloppet, Norge, 100 km

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Tung svensk dag i Ski Classics – totalledaren diskad

    Riege med uppmärksammat regelbrott i 3 Zinnen Ski Marathon. Efter målgången var juryns beslut skoningslöst; totalledaren diskad.
    av Max Östlund
    11.01.2025
  • Ännu en emotionell seger för Engcon-åkaren

    av Max Östlund
    11.01.2025
  • Olyckan har utvecklat nya styrkor

    av Inge Scheve/Max Östlund
    10.01.2025
  • Se helgens Ski Classics på SC Play

    av Langd.se/ Ski Classics
    10.01.2025
  • Ponsiluoma höll svenska flaggan högt

    av Max Östlund
    10.01.2025