Tjejvasan blir en Ski Classics Challenger

av Hanna Karlsson • 27.12.2022
När Tjejvasan anordnas 2023 är det för 35:e gången. Nytt denna gång är att loppet är en del i Ski Classics Challengers.

När Tjejvasan anordnas 2023 är det för 35:e gången. Nytt denna gång är att loppet är en del i Ski Classics Challengers.

När Tjejvasan anordnas 2023 är det för 35:e gången. Nytt denna gång är att loppet är en del i Ski Classics Challengers.

Lördagen den 25 februari är det dags för årets upplaga av Tjejvasan. Ett 30 km långt lopp i klassisk stil som anordnades för första gången 1988. Som namnet antyder är det ett lopp enbart för tjejer. Nu har loppet fått Challenger-status.

Ski Classics Challengers series lanserades 2019 som ett komplement till Ski Classics Pro Tour. Målet med Challengers serien är att hjälpa till att marknadsföra loppen samt lyfta långloppssporten i allmänhet. Tjejvasan blir den 50e tävlingen i Ski Classics Challengers.

50 är också den maximala antalet bonuspoäng som en Pro Team atlet kan räkna in från Challengers event varje säsong i kampen om den gula västen. Från och med nu kommer även SC Ranking-poäng att delas ut i Tjejvasan till alla deltagande skidåkare, elit och motionärer.

– Vi är stolta över att välkomna Tjejvasan som det 50:e Ski Classics Challengers-eventet! Tjejvasan är ett av de största skidloppen i världen, och eventet är viktig tävling för många kvinnliga Pro Tour åkare. Från och med nu, när loppet blir en Challenger, tror vi att det kommer få än fler kvinnliga Pro Team åkare att delta för att slåss om bonuspoäng i tävlingen om den gula västen. Och alla deltagare som deltar kommer att samla SC rankingpoäng samt digitala diplom och pins, dessa finns på SC MyPages ! säger Ski Classics VD David Nilsson.

SC ranking beräknas på de bästa 12 resultaten från de senaste 24 månaderna, män och kvinnor är i samma ranking. SC-rankingen används i seedningssyfte i evenemangen, men är också ett roligt sätt att jämföra sig med vänner och kollegor.

I vinter firar Tjejvasan 35 år och är världens största skidlopp enbart för damer. Loppet startar i Oxberg och går i mål i Mora, under samma portal som Vasaloppet.

– Vi tror att Challengers statusen för Tjejvasan kommer att lyfta tävlingen ur ett internationellt perspektiv. Förhoppningsvis kommer det att locka fler kvinnliga elit- och motionärer att åka skidor i detta traditionella lopp redan kommande vinter, säger Tommy Höglund , Sportchef på Vasaloppet.

Tjejvasan är en del av Vasaloppets Vintervecka 2023, som pågår 24 februari till 5 mars. Där bjuds på flera tävlingar, bland annat Vasaloppet, en del av Ski Classics Pro Tour, och nu Tjejvasan , en del av Ski Classics Challengers kalender.

FAKTA TJEJVASAN
Datum: 25 februari
Plats: Oxberg-Mora
Land: Sverige
Tävlingssträcka: 30 km
Teknik: Klassisk
Webbplats: Tjejvasan
Registrering: Tjejvasan

Övriga Challengers i Sverige denna vinter:
Craft Ski Marathon: 15 januari, Orsa
Onepartnergroup Ski Marathon: 15 januari, Östersund
Wadköpingsloppet: 5 februari, Örebro
Bessemerloppet: 12 februari, Högbo bruk
Åsarna Ski Marathon: 18 februari, Åsarna

Här kan du läsa om samtliga Challengerstävlingar

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    28.01.2026
  • 1

    Ytterligare svenskt storteam försvinner från Ski Classics

    by Maja Eriksson
    26.05.2026
  • 1

    Skrällen: Doldisen spurtade ner totalledaren

    by Noah Rådmark
    30.01.2026
  • 1

    Svenskan fortsätter i Northugs team

    by Maja Eriksson
    14.05.2026
  • 1

    Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    by Maja Eriksson
    02.05.2026

Fler artiklar

  • Skinnarloppet 2027 – anmälan öppnar 21 juni

    Den 21 juni öppnar anmälan till Skinnarloppet 2027. Det 45 km långa klassikerloppet i Malung arrangeras den 21 februari – två veckor före Vasaloppet och med en liknande höjdprofil.
    av Langd.se
    14.06.2026
  • Danish Skimarathon Team söker nya damer till kommande säsong

    av Langd.se
    13.06.2026
  • Ytterligare en landslagsåkare byter skidmärke

    av Maja Eriksson
    13.06.2026
  • Cykling för skidåkare: Ett värdefullt verktyg för sommarträningen

    av Venla Rantala/Leandro Lutz
    12.06.2026
  • Tävlingsprogram för Svenska Spel Summer Tour 2026

    av Maja Eriksson
    12.06.2026