Tvåan och trean i vinterns Vasalopp kör helgens Topprullen
På söndag är det dags för andra deltävlingen i 157 XCC Rollerskitour. På startlinjen på Topprullen finns bland annat vinterns tvåa och trea i Vasaloppet; Emil Persson och Axel Jutterström. — Banan är utslagsgivande; mer kuperad än många traditionella långloppsbanor, säger Sebastian Backlund i arrangerande IK Stern.
Förra helgen inleddes den nystartade 157 XCC Rollerskitour med Tanumsloppet. Alvar Myhlback (Lager 157 Ski Team) samt Magni Smedås (Team Eksjöhus) vann. Läs mer här
På söndag är det dags för den andra deltävlingen; denna gång med Nääs fabriker i Tolered strax norr om Göteborg som tävlingscentrum.
Den ordinarie anmälan till tävlingen stängs under torsdagskvällen, och det kommer att bli ett minst sagt vasst startfält även i den här tävlingen, detta även om inte någon av senaste tävlingens vinnare i dagsläget är anmälda.
Det är däremot Tanumsloppets båda ”treor” Linnea Johansson (Lager 157 Ski Team) samt Thomas Gifstad (Team Robinson Trentino).
På herrsidan finns bland annat vinterns Vasaloppstvåa Emil Persson (Lager 157 Ski Team) och trea Axel Jutterström (Team Eksjöhus) anmälda, dessutom IK Sterns Alfred Buskqvist (Team Ramudden) och Marcus Johansson (Lager 157 Ski Team) för att nämna några.
På damsidan finns bland andra Lager 157 Ski Teams Karolina Hedenström med på startlinjen. Läs mer här
Både damerna och herrarna ska ta sig an en bana på 30 kilometer:
— Vi erbjuder en utslagsgivande bana, mer kuperad än många andra långloppsbanor. Vi har valt att satsa på en lite annorlunda profil och lite kortare tävlingstid. Banan inleds med en klättring och efter sex kilometer (150 höjdmeter) delas det ut ett bergspris, säger Backlund i arrangerande IK Stern.
Nästa deltävling i 157 XCC Rollerskitour är Värnamorullen 3 september.









