Världscupsåkaren tog hem Medelpad Classic Ski

av Max Östlund • 10.02.2025
Olof Jonsson segrade i Medelpad Classic Ski
Världscupmeriterade Olle Jonsson tog en omväg på vägen hem från SM och stannade till i Timrå för att tävla i Medelpad Classic Ski. Där fick han bland annat motstånd av en tidigare skidskytt.

Olle Jonsson från Trillevallen var på besök i Borås för att köra SM-deltävlingarn i sprint, stafett och masstarten på lördagen. På vägen hem stannade han till i Timrå för att genomföra det klassiska långloppet Medelpad Classic Ski. Ett lopp som den förre storstjärnan Jörgen Brink har flera segrar i. Han vann nämligen så sent som 2023.

Läs även: Nu är du en av de största, Jörgen Brink!

Loppet går mellan orten Lagfors in till Bergeforsens skidstadion där den så omtalade Smart Energy Cup gick av stapeln i mitten av Januari. Man åker 42 kilometer och klassisk åkning.

Olle Jonsson fick ingen VM-plats och verkar inte heller ha fått ut sitt max under SM och slutade sist i sprintfinalen, plats 20 i masstartsloppet och på plats elva i stafetten. På väg hem från SM stannade alltså Jonsson till i Timrå för att delta i Medelpad Classic Ski. Där fick han desto bättre utdelning.

Jonsson var först över mållinjen i en spurt om segern mot Kalixåkaren Simon Öberg, Kalix Skidklubb. Hemmahoppet, nåväl medelpadshoppet Isidor Wiksten, Matfors Skidklubb fick ge sig och gled i mål som trea 3,7 sekunder bakom Olle Jonsson, Trillevallens Sportklubb

På startlinjen fanns även den före detta skidskytten Peppe Femling som åkt flera långlopp i år. Femling, som tävlar för Högbo GIF, slutade sjua i Medelpad Classic Ski.

Segrade på damsidan gjorde Klara Yngvesson från Tough Training Group Umeå Idrottsförening. Klara var nästan tolv och en halv minut före tvåan Jessika Ericsson.

Kompletta resultat hittar du HÄR.

Läs även: Femling spurtslagen i Matfors – utan gevär på ryggen

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Talangen med fullträff i Otepää

    Idag kördes den sista individuella tävlingen i IBU-cupen för den här säsongen. Sprint stod på schemat och då slog 20-åriga talangen till med ett topplopp.
    av Maja Eriksson
    14.03.2025
  • Förkylningssymptomen slår till igen – Reser hem från Oslo

    av Pressmeddelande
    14.03.2025
  • ”Är idiotiskt” – Förbannad på FIS

    av Ingeborg Scheve
    14.03.2025
  • Fantastiskt, Jakov Fak

    av Max Östlund
    13.03.2025
  • Hanna Öberg är i form alltså! – Tvåa i Pokljuka

    av Max Östlund
    13.03.2025