Zuoz – St. Moritz Sprint: ett nytt sprintformat i Ski Classics
Ski Classics World Championship XVIII fortsätter söndagen den 17 januari 2027 med Zuoz – St. Moritz Sprint, ett helt nytt 30 km masstartslopp i Schweiz.
Engadindalen behöver knappast någon introduktion och det kan bara gynna området att få arrangera ytterligare en tävling. Dagen efter Engadin La Diagonela fortsätter tävlingarna med ett helt nytt sprintevent: ett 30 km massstartlopp på en kort, platt bana där både Champion- och Sprintpoäng står på spel vid mållinjen.
Kommer det att bli ett taktiskt spel, där en klunga håller andan inför en intensiv spurt? Eller kommer nerverna att ta över tidigt, med attacker och utbrytningar som lyser upp banan från startskottet? Med fräscha ben osannolika efter föregående dags 55 km klassiska lopp, lovar dynamiken att bli fascinerande.
“I elitloppet på söndag, kallat ‘Zuoz – St. Moritz Sprint,’ startar de professionella lagen från Zuoz i motsatt riktning och pressar sig själva till det yttersta. Vi förväntar oss ett spännande, snabbt lopp som kommer att avgöras i en nervkittlande finalspurt mot den historiska olympiska bakgrunden av St. Moritz,” säger Florian Wohlwend, banchef.
“Det här är det första eventet på vår kalender där sprintpoäng avgörs direkt vid mållinjen istället för ute på banan, och det förändrar taktiken helt. Idrottarna kan inte bara jaga poäng tidigt och sedan slappna av. De måste komma till St. Moritz redo att kämpa för det i en klungspurt. Det kommer att handla om lagtaktik,” säger Lukas Bauer, tävlingsledare för Ski Classics.
Zuoz–St. Moritz Sprint — Ski Classics World Championship XVIII – Event 6
- Datum: Söndag, 17 januari 2027
- Plats: Zuoz–Celerina, Schweiz
- Distans: 30 km klassisk teknik
- Högsta punkt: 1 822 meter över havet
- Höjdskillnad: 272 meter
- Format: Massstart (Sprint)
- Startprocedur: Massstart
- Starttider: Herrar 09:45 CET / Damer 10:00 CET
- Poäng: Pro Event 300p – Se exakt poängfördelning
- Sprint: Sprintpoäng tilldelas vid mållinjen (NYTT)
- Senaste upplagans vinnare: Nytt event
- Deltagande: stängt för Pro Team-atleter och elit
- Länk till SC Play: Se här
Karta och profil


Mer information om Zuoz–St. Moritz Sprint finns HÄR
Ski Classics världsmästerskapssäsong XVIII (2026/2027)
• Event 1: 11 december 2026 – Bad Gastein Prologue – Österrike – 1 km
• Event 2: 13 december 2026 – Sportgastein Criterium – Österrike – 30 km
• Event 3: 19 december 2026 – Bad Gastein ITT – Österrike – 7 km
• Event 4: 20 december 2026 – Bad Gastein Criterium – Österrike – 36 km
Bad Gastein Tour (Event 1–4 av Ski Classics världsmästerskapssäsong XVIII)
• Event 5: 16 januari 2027 – Engadin La Diagonela – Schweiz – 55 km
• Event 6: 17 januari 2027 – Zuoz–St. Moritz Sprint – Schweiz – 30 km
• Event 7: 31 januari 2027 – Marcialonga – Italien – 70 km
• Event 8: 12 februari 2027 – Bedřichov Heat Sprint – Tjeckien – 1,5 km
• Event 9: 14 februari 2027 – Jizerská50 – Tjeckien – 50 km
• Event 10: 27 februari 2027 – Oxberg–Mora Sprint Damer – Sverige – 30 km
• Event 11: 28 februari 2027 – Oxberg–Mora Sprint Herrar – Sverige – 30 km
• Event 12: 7 mars 2027 – Vasaloppet – Sverige – 90 km
• Event 13: 20 mars 2027 – Birkebeinerrennet – Norge – 53 km
• Event 14: 3 april 2027 – Reistadløpet – Norge – 35 km
• Event 15: 4 april 2027 – Grand Finale Summit 2 Senja – Norge – 60 km
För fler uppdateringar och detaljerad information om Ski Classics världsmästerskap, besök skiclassics.com.










