Max Novak knäckte alla på Toppidrettsvekas långlopp

av langd • 19.08.2021

Max Novak, Team Ramudden, slog till med en suverän seger på Hitras långlopp över 55 kilometer.
Novak ryckte ifrån till soloseger på slutet och vann 7,2 sekunder före Sivert Wiig och 21,8 sekunder före Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus. Kläbo, Sundby, Nygaard och Persson var långt efter.
– Det här var magiskt. Vilken folkfest, sa Novak till NRK efter segern. Astrid Öyre Slind vann damklassen i överlägsen stil före Hedda Östberg Amundsen och Marit Björgen. Lina Korsgren slutade femma.

Max Novak, Team Ramudden, slog till med en suverän seger på Hitras långlopp över 55 kilometer.
Novak ryckte ifrån till soloseger på slutet och vann 7,2 sekunder före Sivert Wiig och 21,8 sekunder före Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus. Kläbo, Sundby, Nygaard och Persson var långt efter.
– Det här var magiskt. Vilken folkfest, sa Novak till NRK efter segern. Astrid Öyre Slind vann damklassen i överlägsen stil före Hedda Östberg Amundsen och Marit Björgen. Lina Korsgren slutade femma.

– Jag vet att jag är i bra form så jag hade en lite förhoppning att jag skulle kunna åka riktigt bra men att jag skulle vinna vågade jag inte tro på faktiskt, sa Novak till NRK.

Loppet började inte perfekt för Novak som fick stavproblem tidigt.

– Det första som hände var att jag knäckte spetsen på ena staven och drog sönder remmen på den andra. Jag fick byta båda stavarna men jag kände sedan att det var så lätt att gå med.

Inledningen på loppet var rejält blött då regnet öste ner men efter hand lättade det och vid spurtpriset efter 27 kilometer så drogs fältet ut.

– När vi fick lucka vid spurtpriset så sa jag till mig själv ”är du dum i huvudet som går med, det kommer aldrig hålla”. Sedan hörde vi att klungan var en minut bak men jag trodde inte på det. Men när vi såg att det var så efter vändningen så började vi gå för det och vi blev kvitt några som inte hjälpte till, berättade Novak för NRK.

Det handlade om fyra åkare. Förutom Novak så var det Sivert Wiig, Mattis Stenshagen, och Morten Eide Pedersen för svenska Team Eksjöhus. I motbackarna på slutet så släppte först Stenshagen och sedan fick även Pedersen och Wiig ge sig och Novak kom in på upploppet i ensamt majestät.

– Jag hade visualiserat när vi var här och åkte för två dagar sedan att jag skulle rycka på toppen när det började platta ut lite. Men då trodde jag ju att hela klungan skulle vara där.

Så blev det inte. Klungan närmade sig på slutet men Mikael Gunnuelfsen passerat Stenshagen och spurtat in som fyra så var han 34 sekunder efter Novak. Andreas Nygaard blev sexa, Erik Valnes sjua, Martin Lövström Nyenget åtta och niondeplatsen tog Novaks teamkompis Johannes Eklöf.

Martin Johnsrud Sundby fick nöja sig med 21:a plats och Johannes Hösflot Kläbo blev 25:a. Duon var minuten bakom Novak. Emil Persson, Lager 157 Ski Team, blev 33:a.

I damklassen imponerade Astrid Öyre Slind, Team Kogteng Edissen stort. Astrid som har en tuff vinter bakom sig med överträning var nu tillbaka i suverän form och vann mer än två minuter före Hedda Östberg Amundesen som hon åkte stora delar av loppet med.

Marit Björgen, Team Ragde Charge, hade det tuff i början av loppet men avslutade starkt och spurtade in som trea precis före Emilie Fleten, Team XPND Fuel. Duon var 3.45 efter Slind men dryga minuten före Lina Korsgren, Team Ramudden, på femte plats.

Liveresultat finns här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Poromaa med nytt säsongsbästa i Les Rousses

    Dom unga svenska stjärnorna stod för fina prestationer och resultat under dagens 10 km i franska Les Rousses.
    av Max Östlund
    17.01.2025
  • Efter osannolika händelsen ”Det var varken sten eller grus”

    av Max Östlund
    17.01.2025
  • Ski Classics: Allt inför Engadin La Diagonela på lördag

    av Langd.se
    17.01.2025
  • Berglund och trio från norr starkast i Bergeforsen

    av Max Östlund
    17.01.2025
  • Startlistor och starttider inför fredagens tävlingar

    av Maja Eriksson
    17.01.2025