Den tjeckiske skidskytten gör en ”omvänd Hedegart”

27-åringen har varit en fast del av det tjeckiska skidskyttelandslaget. Men han kom inte med till OS, och skyttet har varit sämre än farten i skidspåret.
Därför gör han nu en ”omvänd Hedegart” – byter från skidskytte till längdskidåkning.

27-åringen har varit en fast del av det tjeckiska skidskyttelandslaget. Men han kom inte med till OS, och skyttet har varit sämre än farten i skidspåret.
Därför gör han nu en ”omvänd Hedegart” – byter från skidskytte till längdskidåkning.

Skidskytten med det för oss svåruttalade namnet Jakub Štvrtecký har flera skäl till att byta från skidskytte till längdåkning.
Under hela den senaste säsongen har han varit plågad av hälsoproblem. Och han kom alltså inte med till OS i Antholz-Anterselva. Därtill kommer skyttet, som inte har varit tillräckligt bra, trots att Štvrtecký är snabb i spåret.

Det är just farten i spåret som kännetecknar tjecken, som den här säsongen endast hade en träffprocent på 64 procent.
Då uppstod ett dilemma: Han var fullt konkurrenskraftig i längdåkning, men topplaceringarna försvann på grund av svagt skytte. Därför blev valet till slut ganska naturligt.

KASTAR BÖSSAN! Jakub Stvrtecky – här från IBU-cupen i Lake Placid i vintras – byter idrott till längdåkning. Foto: NORDIC FOCUS

Trots en träffprocent på 64 har Jakub Štvrtecký uppnått flera fina resultat i skidskytte. I 2020 tog han silver i junior-VM i Lenzerheide. Han deltog i OS 2022, och i världscupen nådde han en åttondeplats i Hochfilzen samma år. Dessutom vann han sprinten under sommar-VM i Otepää 2024.
Men han vann också det tjeckiska mästerskapet i längdåkning i Horní Mísečky på 10 km fristil med över 50 sekunders marginal.

Nu satsar Jakub Štvrtecký på en ny olympisk fyraårscykel för att om möjligt få chansen igen i Frankrike 2030. Han kommer också in i ett tjeckiskt landslag på uppgång, bland annat med norrmannen Ragnar Bragvin Andresen på tränarsidan.
De flesta går ju motsatt väg, från längdåkning till skidskytte. Det finns många exempel på aktiva som lyckats väl med det. Senast var det Einar Hedegart som avslutade sin korta längdkarriär för att åter satsa på skidskytte.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    by Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    by Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026
  • 1

    Har förlovat sig med tidigare landslagskollegan

    by Langrenn.com/Langd.se
    01.08.2026

Fler artiklar

  • Juniorvärldsmästaren kan förlora hela karriären

    22-åringen har fråndömts rätten att bära vapen. Nu står skidskyttekarriären på spel medan han väntar på utfallet av överklagandet.
    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Kobberløpet 2027 öppnar anmälan den 1 september

    av Leandro Lutz
    26.08.2026
  • Nytt stipendium kan ge unga åkare 25 000 kronor

    av Pressmeddelande SSF
    26.08.2026
  • Världscupen i Trollhättan blir genrepet inför årets VM

    av Pressmeddelande SSF
    26.08.2026