Elvira Öberg: ”Nu börjar jag vara less på det här”

av Max Östlund • 28.01.2025
Elvira Öberg är less och känner oro inför VM.
Med drygt tre veckor kvar till VM ökar pressen på Elvira Öberg som menar att hon är less och känner oro inför världsmästerskapet.

Med drygt tre veckor kvar till VM ökar pressen på Elvira Öberg som menar att hon är less och känner oro inför världsmästerskapet.

Skidskyttestjärnan och Sveriges på förhand kanske starkaste medaljhopp, Elvira Öberg, har inte fått den VM-uppladdning hon hoppats på. Öberg lider i sviterna av en tuff period med sjukdom, vilket skapar osäkerhet inför det stundande världsmästerskapet. Öberg insjuknade i en förkylning onsdagen den 22:a januari efter att ha vaknat upp och inte känt sig helt 100 på morgonen, enligt uppgifter till Langd.se.

Är less och känner oro inför VM

I en intervju med SVT uttryckte Öberg sin frustration över att sjukdomen kommit så pass nära VM.

– Nu börjar jag vara less på det här. Nu tycker jag att jag börjar ha varit sjuk lite för länge.. Då vet jag att nu kommer det förmodligen påverka formen en hel del och då blir det liksom oro inför hur mycket kommer jag kunna hitta tillbaka till det jag hade innan och lite sådana grejer, berättar Öberg för SVT.

Trots att hon haft en fantastisk säsong och ligger trea i världscupen, så oroar hon sig för att inte kunna nå sin toppform i tid till VM.

– Det är klart att jag vet att min grundkapacitet är bra och att jag kommer långt med den men problemet är ju på VM att då är alla andra i toppform och jag helst också skulle vilja vara i toppform, säger Öberg.

Det återstår att se om Öberg kan återhämta sig i tid för att kunna utmana om medaljer i VM.

Öberg finns ändå med i truppen till Schweiziska Lenzerheide som pågår mellan den 12-23 februari. Hela den svenska truppen finner du HÄR.

Tävlingsschemat inför VM hittar du HÄR

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Wolfgangs intåg splittrar landslaget – flera hoppar av

    by Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • 1

    OS-segraren i mål efter 8 timmar

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.08.2026
  • 1

    Tar in Norges guldtränare

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    22.02.2026
  • 1

    OS-mästaren skippar världscupen – har fått smaken på cykel

    by Ingeborg Scheve/langd.se
    27.08.2026
  • 1

    Har förlovat sig med tidigare landslagskollegan

    by Langrenn.com/Langd.se
    01.08.2026

Fler artiklar

  • Kämpade om sprinttröjan – nu blir de lagkamrater

    Förra året kämpade de intensivt om den gröna tröjan i Ski Classics. Nu värvar Gabriel Strid och Team GS8 konkurrenten.
    av Maja Eriksson
    31.08.2026
  • Arrangören betalar ut dubbla prispengar

    av Maja Eriksson
    31.08.2026
  • Två svenska segrar sista tävlingsdagen i Trollhättan

    av Langd.se
    30.08.2026
  • Myhlback fråntogs segern i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • Norsk storslam i Alliansloppet

    av Ingeborg Scheve
    29.08.2026