Får de bästa tipsen hemma – i två länder

av Kjell-Erik Kristiansen • 09.02.2026
Pappa åkte OS för Frankrike. Mamma blev juniorvärldsmästare för Norge. 24-åringen som leder världscupen behöver inte gå utanför huset för att få de bästa tipsen om vad han ska göra för att bli bäst. Eric Perrot leder världscupen och är redo att ta sina första OS-medaljer.

Pappa åkte OS för Frankrike. Mamma blev juniorvärldsmästare för Norge. 24-åringen som leder världscupen behöver inte gå utanför huset för att få de bästa tipsen om vad han ska göra för att bli bäst. Eric Perrot leder världscupen och är redo att ta sina första OS-medaljer.

Eric Perrot har alltid drömt stort. Han ville bli bäst i världen. Att det blev skidskytte var bara naturligt med två föräldrar som båda nådde långt i sina karriärer.

Och att det blev Frankrike i stället för Norge var han egentligen aldrig tveksam om.

– Nej, jag har ju bott i Frankrike hela livet, så det var naturligt.

Men han talar flytande norska. Som barn har han också bott i Ålgård i Rogaland och tävlat för Figgjo. Bland annat tillsammans med Martin Nevland, som nu är med i det norska landslaget.

Se också: Medaljhoppet försvann direkt för Sverige

Född in i sporten

Mamma Tone Marit Oftedal är syster till Kjell Ove Oftedal, som tidigare har varit norsk landslagstränare. Pappa Franck Perrot har åkt OS för Frankrike.

De är bosatta i Savoie-regionen, där Eric Perrot växte upp i ett bergslandskap där sport, uthållighet och tävling var en naturlig del av vardagen. Som fransk-norsk, med barndomen tillbringad i Savoie, utvecklade han tidigt en stark koppling till naturen och friluftslivet.

Eric har en stor passion för utomhusidrotter och begränsar sig inte bara till skidskytte. Han ägnar sig också åt löpning, cykling och paragliding, och är ständigt på jakt efter nya utmaningar och upplevelser.

Hans karriärväg präglas av många år av målmedvetna förberedelser och intensiv träning, och visar en komplett och dedikerad idrottare.

Har alltid drömt stort

Han har alltid älskat att drömma stort. Eric Perrot fick en plats i den franska OS-truppen redan till Peking för fyra år sedan, men den gången fick han se lagkamraterna tävla från sidan.

Nu är han deras starkaste kort på herrsidan och jagar de medaljer han alltid har drömt om.

Idrottskarriären började egentligen med längdskidåkning, men steget över till skidskytte var naturligt.

– Jag kunde välja det jag ville, och jag ville hålla på med skidskytte, så mina föräldrar stöttade mig. Det är därför jag är här i dag – inte för att de pressade mig, säger han.

– Jag tar till mig alla råd som mina föräldrar ger mig, eftersom jag tror att det kan vara ett bra sätt att göra saker på. Men jag gillar också att göra saker på mitt sätt. Jag gillar att följa min känsla och det som känns bäst för mig. Jag lyssnar mycket, och sedan försöker jag hitta min egen väg efteråt.

I barndomen såg han upp till både franska och norska stjärnor.

– Alla var bra förebilder för mig. Raphaël Poirée, Ole Einar Bjørndalen, Martin Fourcade, Johannes Thingnes Bø … Det var häftigt att tävla mot Johannes, som jag såg på tv när jag var yngre. Jag minns mitt första världscuplopp när jag såg att han startade, och jag visste att jag skulle tävla mot honom. Det var en cool upplevelse.

Regerande världsmästare

Redan som 23-åring vann Eric Perrot sitt första individuella VM-guld förra säsongen. Han slog till på 20 km i Lenzerheide, och kanske är det den längsta distansen som passar honom bäst även i årets OS.

Perrot skjuter både snabbt och säkert, samtidigt som det är väldigt svårt att ta mycket tid på honom i spåret när han är i toppform. Det har hittills gett honom sju individuella segrar i världscupen, en cup som han nu leder före italienaren Tommaso Giacomel med 37 poäng.

Statistiken visar att de bästa resultaten har kommit i jaktstart och masstart, även om VM-guldet alltså kom på den individuella 20-kilometersdistansen. Det visar också att Eric Perrot är en kall fisk som inte låter sig rubbas när det blir kamp man mot man.

Lugnet och stillheten i hemtrakterna i Peisey-Vallandry har varit med och format hans rofyllda väsen. I hjärtat av Tarentaise-dalen, formade han sin stil, lärde sig tålamod och koncentration, och upptäckte glädjen i först regionala och därefter nationella segrar. Klubben blev hans andra familj och bergen hans livsskola. Hemma kopplade han av med musik och schack.

Sedan han blev juniorvärldsmästare i mixstafett 2021 har han inte sett tillbaka. VM-guldet från 2025 är höjdpunkten hittills. Men det kan vara på väg att överträffas redan under de kommande två veckorna.

För fransk-norrmannen från Alperna blir svår att slå i OS-spåren i Antholz.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Det här skall Jean-Marc jobba med framöver

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    13.01.2026
  • 1

    Tandrevold överväger ny idrott

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    24.03.2026
  • 1

    Skidskytten lägger av – kan fortsätta karriären i Ski Classics

    by Adéla Ročárková
    11.03.2026
  • 1

    – Tack för mig, säger den tidigare världsmästaren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Häggström och Sundling svenska mästare i sprint

    På både dam- och herrsidan var det Piteå Elit-åkare som var starkast.
    av Langd.se
    29.03.2026
  • Känslosam avslutning – vann karriärens sista Pro Tour-lopp

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Riege avgjorde i spurten – krönt till Ski Classics World Champion

    av Langd.se
    29.03.2026
  • Bästa Pro Team Director Säsong XVII – Bruno Debertolis

    av Leandro Lutz
    29.03.2026
  • Tider och startlistor inför söndagens tävlingar

    av Langd.se
    29.03.2026