Flera stora förändringar för A-landslagsdebutanten till årets säsong

av Mårten Lång • 08.11.2023
Hon tog studenten i våras. Nu går Sara Andersson in i en ny tävlingssäsong. Hon gör det med ny bössa; som skidskytt på heltid och dessutom numera boendes i Östersund: — Jag trivs väldigt bra med att kunna fokusera fullt ut på skidskyttet, säger Andersson.
Hon tog studenten i våras. Nu går Sara Andersson in i en ny tävlingssäsong. Hon gör det med ny bössa; som skidskytt på heltid och dessutom numera boendes i Östersund: — Jag trivs väldigt bra med att kunna fokusera fullt ut på skidskyttet, säger Andersson.
Hon tog studenten i våras. Nu går Sara Andersson in i en ny tävlingssäsong. Hon gör det med ny bössa; som skidskytt på heltid och dessutom numera boendes i Östersund: — Jag trivs väldigt bra med att kunna fokusera fullt ut på skidskyttet, säger Andersson.

Sverige har som bekant ett minst sagt starkt damlag i skidskytte. Och det finns vassa åkare ”på väg upp”. En av dessa åkare är utan tvekan Sara Andersson, som till den här säsongen tagit klivet in i det svenska A-landslaget.

20-åringen från Mora vann förrförra säsongen guld i den yngre klassen i junior-VM, och den gångna vintern följde hon upp detta genom att ta brons i sprinten på junior-VM (och hon var bland de åtta bästa på samtliga fem tävlingar på JVM i kazakstanska Shchuchinsk).

Detta trots en ganska strulig säsong:

— Fram till JVM är jag inte alls nöjd. Det var mycket som krånglade. Jag var sjuk och missade stora delar av sommaren. Jag föll på EM. Men sen kunde jag få till en bra avslutning på säsongen. Detta med JVM plus att jag sköt fullt i Holmenkollen när jag gjorde min världscupdebut. Skidåkningen där var väl så där i Oslo jag var sliten efter att i princip ha kommit direkt från planet från Kazakstan, men att skjuta två nollor i min världscupdebut är något som jag är väldigt nöjd med, säger Andersson som, precis som sina landslagskollegor, kommer att gå in i tävlingssäsongen till helgen.

Men det har varit utmaningar under barmarkssäsongen:

— Jag har haft en inflammation i foten. Den har suttit i under i princip hela sommaren. Vid rull-SM (mitten av augusti) blev det värre och efter det blev det ”bara” cykel och skierg fram till att vi gick på snö. Men jag känner att jag fått till bra träning. Sen har jag lagt mycket fokus på skyttet. Till den här säsongen har jag bytt både system och stocken så det är ett helt nytt gevär. Detta är något som jag, tillsammans med skyttetränaren Johan Hagström, jobbat med under sommaren. Och just nu känns det riktigt bra, säger Andersson.

Den nya bössan är inte den enda förändringen. I juni tog hon studenten i Mora. Sedan dess har hon alltså både blivit skidskytt på heltid samt flyttat till Östersund:

— Jag trivs väldigt bra med det här livet och att kunna fokusera fullt ut på skidskyttet. Det har varit ganska mycket plugg och yttre stress att kombinera studierna med min satsning. 

Vad är målsättningen med helgens tävlingar?
— Jag vill hitta en bra känsla. Sen hade jag ju inte skejtat på två månader innan jag kom hit, så det är svårt att sätta upp något placeringsmål. Men ser man på säsongen i stort så vill jag åka världscupen. Men jag vet också hur tuff konkurrensen om platserna är så jag kommer absolut inte bli besviken om det blir en hel del tävlingar även i IBU-cupen, säger Sara Andersson.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Startlistor och starttider inför söndagens tävlingar

    Här hittar du startlistor och länkar till resultat för dagens tävlingar. Under söndagens tävlingar är det fokus på längdskidor och skidskytte där våra svenska athleter slåss om pallplatser.
    av Langd.se
    19.01.2025
  • 2xHenriksson i topp, igen.

    av Langd.se
    18.01.2025
  • Svenska damerna med en kämpainsats i Ruhpolding

    av Langd.se
    18.01.2025
  • Första världscupsegern för Anger – urstark i sprintfinalen

    av Langd.se
    18.01.2025
  • Två svenskor på pallen – Skistad vann i Les Rousses

    av Langd.se
    18.01.2025