Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget
Nu står det klart vem som tar över Jean Marc Chablozs roll som skyttetränare i det svenska landslaget.
Efter säsongen stod det klart att Jean-Marc Chabloz inte fortsätter som skyttetränare i det svenska landslaget. Nu står det klart vem som efterträder Chabloz. Det blir den rutinerade finländaren Jonne Kähkönen.
Han kommer senast från det italienska landslaget där han tränat bland annat Dorothea Wierer, Tommaso Giacomel och Lisa Vitozzi.
”Jag är fascinerad”
Kähkönen själv ser fram emot att kliva in i det stjärnspäckade svenska landslaget.
– Jag är fascinerad av det svenska systemet med ett starkt resurscentrum i Östersund och en daglig kontakt mellan tränare och aktiva vilket jag nu ser framemot att få vara en del utav. Det är svårt att undgå att notera det svenska landslagets stora potential och jag hoppas kunna bidra med min erfarenhet och hjälpa dem att ta ytterligare steg framåt, säger Jonne Kähkönen.
Rutin i ledarstaben
Han kommer jobba tillsammans med Johan Hagström som går in på sitt 13:e år som skyttetränare.
– Jag är 100% motiverad att fortsätta utveckla både mig själv och laget. Det känns som att vi har en bra plan för att ta nästa steg och jag är glad över möjligheten att vara en del i den helheten, säger Johan Hagström.
Den nya satsningen är långsiktig med sikte mot OS 2030 och ett eventuellt VM på hemmaplan i Östersund.
– I den här nya konstellationen är målet att skapa ännu bättre förutsättningar för varje åkare, där tränarstaben arbetar tätt tillsammans och kompletterar varandra i det dagliga arbetet, fortsätter Anna-Maria Uusiatalo, sportchef på Svenska Skidskytteförbundet.










