Öberg krossade motståndet i Oberhof
Idag stod sprint på schemat i Oberhof. Då visade Elvira Öberg att formen är tillbaka och att hon blir att räkna med inför OS.
Elvira Öberg fick en succéartad start på det nya året när världscupen drog igång i Oberhof. I sprinten var hon helt överlägsen och efter fullt skytte och snabb åkning vann Öberg med stor marginal.
– Äntligen, jag är så himla stolt över hur jag genomför den här tävlingen, säger Elvira till SVT Sport.
– Jag kanske har knäckt koden och fokuserat på mitt, säger Öberg, som ändrade i upplägget inför tävlingen och inte ville ha några mellantider och inte funderade över resultatet och tog ett skott i taget.
Näst bästa svenska blev Anna Magnusson på en åttonde plats. Anna-Karin Heijdenberg stärkte sina OS-chanser genom att åka i mål på en 10:e plats, med ett missat skott. Hanna Öberg missade två skott i det stående skyttet och var därmed inte med i kampen om pallplatserna på spurtvarvet.
Topp 5 damer sprint Oberhof:
- Elvira Öberg, Sverige, 22.00,6
- Suvi Minkkinen, Finland, +21,1
- Julia Simon, Frankrike, +23,6
- Maren Kirkeeide, Norge, +33,7
- Franziska Preuss, Tyskland, +47,1
HÄR hittar du resultat.










