Tyskarna gjorde upp om segern – när svenskarna sköt bort sig

av Maja Eriksson • 16.11.2025
Det blev ingen svensk pallplats i herrklassen under den sista tävlingsdagen på Idre Fjäll. När de svenska stjärnorna sköt bort sig blev det en tysk trippel.

Det blev ingen svensk pallplats i herrklassen under den sista tävlingsdagen på Idre Fjäll. När de svenska stjärnorna sköt bort sig blev det en tysk trippel.

Idag avgjordes den sista tävlingsdagen under säsongspremiären på Idre Fjäll. Åkarna bjödspå hårdare vindar och det ställde till det för flera av de svenska landslagsstjärnorna.

Sebastian Samuelsson hade chans på segern inför det sista skyttet, men han missade fyra skott och föll tillbaka rejält i resultatlistan. Martin Ponsiluoma hade även han en tuffare dag på skjutvallen. Två missade skott i liggande och två missade i stående gjorde att chansen på pallplatserna försvann. Trots fyra bom slutade Ponsiluoma fyra.

Både Ponsiluoma och Samuelsson hade som oftast hög fart i spåret och var etta och tvåa i den totala åktiden.

Näst bästa svensk var unge Victor Berglund som stod för en stark insats. En bom totalt och snabb åkning gjorde att han slutade sjua.

Se också: Rysare i herrklassen – fyra åkare inom tre sekunder

Tysk dominans

I toppen var det tysk dominans och Lucas Fratzscher var den som gick segrande ur striden. Han hade 1,7 sekunder till godo på landsmannen David Zobel som slutade tvåa. Johannes Kühn fullbordade den tyska trippeln.

Topp 5 herrar Idre Fjäll:

  1. Lucas Fratzscher, Tyskland,
  2. David Zobel, Tyskland,
  3. Johannes Kühn, Tyskland,
  4. Martin Ponsiluoma, Tullus SG
  5. Simon Kaiser, Tyskland,

HÄR hittar du resultat.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Bryter med landslaget: ”Jag är mycket missnöjd”

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026

Fler artiklar

  • Succé för skidåkarparet – VM-medalj och svenskt rekord

    Det blev succé för skidåkarparet Moa Lundgren och Gustav Kvarnbrink under VM i Hyrox. Duon slog svenskt rekord och fick med sig en medalj.
    av Maja Eriksson
    21.06.2026
  • Anmälan är nu öppen för Skinnarloppet 2027

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Kläbo fick ja, Iversen måste stanna hemma

    av Ingeborg Scheve
    20.06.2026
  • Gus Schumacher byter också skidmärke

    av Kjell-Erik Kristiansen
    19.06.2026
  • Varför träna på hög höjd?

    av Mattis Basille
    19.06.2026