Supertalang i två sporter: ”Tycker bara att det är kul”

av Maja Eriksson • 04.12.2025
Elsa Tänglander är en stor talang i både längdskidor och skidskytte. Idag gör hon sin debut i IBU-cupen. Men hon har inga planer på att välja sport än.

Elsa Tänglander är en stor talang i både längdskidor och skidskytte. Idag gör hon sin debut i IBU-cupen. Men hon har inga planer på att välja sport än.

18-åriga Elsa Tänglander är en stor talang i både längdskidor och skidskytte. Förra säsongen körde hon junior-VM i båda sporterna. Idag gör hon sin debut i IBU-cupen, som är tävlingen under världscupen i skidskytte.

– Det känns jättekul, det ska bli väldigt spännande att se hur man står sig, säger Elsa Tänglander till Langd.se dagen innan debuten.

Se också: Starkare än någonsin – efter tunga åren: ”Målet är OS”

Första gången på hög höjd

Vad tror du blir största skillnaden mot exempelvis junior-VM?

– Det är kanske lite hårdare motstånd. Det här är folk som hade kunnat hävda sig bra i en världscup. Så det blir tufft, men det ska bli kul.

Elsa Tänglander tog sig in i truppen till IBU-cupen efter en 20:e respektive 26:e plats i det meriterade startfältet under säsongspremiären på Idre Fjäll.

– Jag har inte så jättestora resultatförväntningar. Jag ska bara ha kul och få se hur det är att köra i IBU. Sen vill jag försöka få till bra skytte och åka ganska bra. Det blir min första tävling på hög höjd också. Så jag får försöka inte bli helt stum på sista varvet.

Vill inte välja än

Till vardags går Elsa Tänglander på skidgymnasiet i Sollefteå, men där går hon längdinriktning. Främst för att ha möjligheten att fortsätta träna på den klassiska tekniken. Samtidigt är 18-åringen en del av Team Autoexperten, landslagsgruppen under a-landslaget i skidskytte.

Men Tänglande har fortfarande inte några planer på att välja sport.

– Nu är det ju IBU. Sen tänkte jag väl försöka köra lite av båda på hemmaplan när jag kommer hem igen. Både Bauhaus Cup och Swe Cup. Sen får vi se hur det blir, säger hon och fortsätter:

– Jag tycker mest bara att det är kul. Jag tycker att det har funkat bra och fortsätter gärna att göra det.

Känner du någon gång press över att behöva göra ett val?

– Nej, det tycker jag verkligen inte. Det kan bli mycket frågor ibland, men jag tycker bara att det är kul. Mina tränare är väldigt stöttande och förstående i att jag ändå vill köra båda. Jag tycker inte att det är någon press på att jag måste välja. 

Elsa Tänglander vann tävlingar i Bauhaus Cup i längd förra vintern. Foto: Mats Andersson / BILDBYRÅN

”Främst skidskytte”

Vad är dina mål för säsongen?

–  Ett av mina mål var såklart att få köra IBU-cup och det får jag göra nu. Sen får vi se. Jag hoppas att jag får köra någon mer. Annars så är det JVM jag satsar främst på. 

Är det junior-VM i skidskytte eller längd du siktar på?

– Vi får se vad det blir, men kanske främst skidskytte. Det är där jag känner att jag har störst chans att vara med och fighta som medaljerna, säger hon avslutningsvis.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Det här skall Jean-Marc jobba med framöver

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.03.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    13.01.2026
  • 1

    Tandrevold överväger ny idrott

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    24.03.2026
  • 1

    Skidskytten lägger av – kan fortsätta karriären i Ski Classics

    by Adéla Ročárková
    11.03.2026
  • 1

    – Tack för mig, säger den tidigare världsmästaren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    19.03.2026

Fler artiklar

  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    Ski Classics World Championship säsong XVII bestod av 13 tävlingar, och nu har det mest populära loppet utsetts. Det är Pro Teamen och deras åkare som har röstat fram sin favorit.
    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    av Maja Eriksson
    15.04.2026
  • LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • Trodde du att säsongen var slut? Här är alla veckans tävlingar

    av Langd.se
    14.04.2026