måndag, jan 30, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Thomas Ødegaard... 22,348,199
24 Vetle Thyli 22,272,323
25 Torgeir Sulen H... 22,173,420
26 Chris Andre Jes... 22,054,623
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Svenska skidskyttetruppen till veckans världscuptävlande

Sverige tog tre segrar under världscuptävlandet i Kontiolahti.
På torsdag drar skidskyttets tävlingar i österrikiska Hochfilzen igång. Här är det svenska laget dit och till IBU-cupen i Italien nästa vecka.

Foto: Kalle Parkkinen/Bildbyrån

Det svenska laget med Linn Persson, Anna Magnusson, Hanna Öberg och Elvira Öberg vann stafetten i Kontiolahti. På torsdag fortsätter världscuptävlandet med sprint i Hochfilzen.

Sprint; jaktstart och stafett är det som väntar under den här veckans världscuptävlingar i skidskytte i österrikiska Hochfilzen.

Sverige kommer till start med samma tolv åkare som körde förra veckans premiär i Kontiolahti. 

— Vi behåller samma lag efter en fantastisk start på säsongen, säger Anna-Maria Uusitalo, sportchef på Skidskytteförbundet. 

Världscupåkarna reste vidare från Kontiolahti direkt till Hochfilzen under måndagen och har nu ett par dagar på sig för att ladda upp innan det är tävlingsdags på torsdag igen. 

— Det var en bra första vecka och nu blir det skönt med några lugna dagar innan vi kör igång med sprint på torsdag igen, säger Sebastian Samuelsson i ett pressmeddelande. 

IBU-cupåkarna, som tävlade på Idre Fjäll den gångna veckan, fortsätter sitt tävlande nästa vecka i italienska Ridnaun

— Sistaårsjunioren Alva Sköld tävlar vidare efter en mycket fin sprint på Idre Fjäll där hon kom elva och vi ger Felicia Lindqvist chansen i Ridnaun då hon visar en uppåtgående form. Vi har fått se mycket positivt under IBU-cupen i Idre Fjäll och damerna ligger nu på tredjeplats och herrarna på femteplats i nationscupen, säger Anna-Maria Uusitalo i pressmeddelandet. 

HÄR ÄR TRUPPERNA
Världscup – Hochfilzen:
Elvira Öberg, Piteå Skidskytteklubb 
Hanna Öberg, Piteå Skidskytteklubb 
Linn Persson, SK Bore 
Johanna Skottheim, Lima SKG
Anna Magnusson, Piteå Skidskytteklubb 
Stina Nilsson, Lima SKG

Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Jesper Nelin, Piteå Skidskytteklubb
Peppe Femling, Piteå Skidskytteklubb
Oskar Brandt, I 2 IF
Emil Nykvist, SK Bore

IBU – Cup Ridnaun:
Tilda Johansson, Anundsjö SF               
Mona Brorsson, Finnskoga IF                         
Nicolina Lindqvist, Biathlon Östersund                       
Alva Sköld, Mora Biathlon 
Sara Andersson, Mora Biathlon 
Felicia Lindqvist, Biathlon Östersund

Malte Stefansson, Oxbergs IF                
Alfred Eriksson, Dala-Järna IK
Henning Sjökvist, Biathlon Östersund                  
Anton Ivarsson, Tullus SG 
Viktor Brandt, I 2 IF

Tävlingsschema Hochfilzen 
8 december – sprint damer
9 december – sprint herrar
10 december – jaktstart damer & stafett herrar
11 december – jaktstart herrar & stafett damer 

Tävlingsschema Ridnaun
15 december – sprint damer & sprint herrar
17 december – jaktstart damer & jaktstart herrar
18 december – masstart 60 damer & masstart 60 herrar

Mest lästa
Bli medlem nu