120 dagar på höjd ska ta norskan till toppen vid VM i Trondheim

av Mårten Lång • 29.09.2023
I vintras fick norskan sitt stora internationella genombrott. Nu väljer 32-åringen att lägga upp en plan med 120 dagar på hög höjd både inför kommande vinter och nästkommande vinter med huvudmålet VM hemma i Trondheim.

I vintras fick norskan sitt stora internationella genombrott. Nu väljer 32-åringen att lägga upp en plan med 120 dagar på hög höjd både inför kommande vinter och nästkommande vinter med huvudmålet VM hemma i Trondheim.

I vintras fick norskan sitt stora internationella genombrott. Nu väljer 32-åringen att lägga upp en plan med 120 dagar på hög höjd både inför kommande vinter och nästkommande vinter med huvudmålet VM hemma i Trondheim.

Anne Kjersti Kalvå fick sitt stora genombrott i vintras när hon åkte hem med tre medaljer från VM i Planica. Det blev guld i stafett, silver i lagsprint och på tremilen. Hon avslutade säsongen genom att ta sin första individuella världscupseger, i 20-kilometersloppet i Lahtis. Tävlingen i Lahtis innebar att hon för fjärde gången under säsongen tog sig upp på världscuppallen.

Redan nu med ett och ett halvt år kvar är det VM på hemmabanorna i Trondheim som är det övergripande målet för Kalvå.

Mästerskapet hålls i Granåsen vilket praktiskt taget är hennes egen bakgård.

Med VM på hemmaplan som huvudmål har Kalvå vidtagit flera åtgärder i träningen.

Inför mästerskapet om knappt ett och ett halvt år kommer hon utöka antalet träningstimmar., och detta inte minst när det handlar om träning på hög höjd. Både inför kommande och VM-säsongen är planen att hon ska göra 120 dagar på hög höjd.

Som jämförelse var Petter Northug på cirka 100 till 115 dagar på höjden när han var på toppen av sin VM-karriär.

– Jag tycker att jag svarar väldigt bra på höjdträning, säger Kalvå till Fondo Italia.

Av den anledningen lägger Kalvå in även egna läger på hög höjd utöver de som arrangeras av landslaget.

– Jag tränar väldigt bra när jag är på höjd. Jag är väldigt noggrann och ser till att göra allt rätt. Jag tränar, sover och äter i några veckor. Och jag är säker på att det har varit avgörande för mina prestationer de senaste två säsongerna, säger hon.

Samtidigt är Kalvå noga med att lyfta fram det arbete tränarna gör för att motivera och inspirera åkarna att ge sitt bästa, och detta både när det går lätt och tungt.

– Ibland kan det betyda att man tänjer gränserna lite för långt, vilket jag gjorde på Toppidrettsveka i år. Då är de duktiga på att hjälpa oss hitta tillbaka till rätt spår. De tar hand om oss, och den kommunikation jag har med tränarna har gjort mycket för mig och de andra tjejerna i laget, säger hon.

Vilka mål och ambitioner har du inför kommande säsong? 

– Jag har högre förväntningar på mig själv nu, och det har media och omgivningen också. Målet för den här säsongen är att åka många lopp, och kanske kan jag vara hela vägen och slåss om totalsegern i världscupen. Men den här säsongen är huvudmålet att hålla en jämn hög nivå, ha en bra kropp och hålla mig frisk. Sen hoppas jag vara med och slåss om pallplatser, säger hon.

Vad betyder Trondheim 2025 för dig? 

– Det betyder allt. Det är hemmaplan, jag bor där. Det har varit en dröm ända sedan jag hörde att Trondheim vann VM 2025. Nu är jag i min bästa ålder och i min bästa form någonsin. Så jag kan slåss om medaljer där. Jag vill verkligen vinna ett VM-guld där. Jag ska träna och förbereda mig så gott jag kan för det.

Tror du att Therese Johaug gör comeback till VM 2025? 

– Vill hon det så gör hon det. Men jag är inte säker. Min känsla är att hon vill fokusera på familjelivet. Men om hon står där kommer hon att bli bra.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Skidstjärnan skiljer sig efter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Avslutar längdskidkarriären – byter idrott

    by Ingeborg Scheve
    05.03.2026
  • 1

    Beordrad till sängläge i tre månader: ”Den värsta mardrömmen för en idrottare”

    by Ingeborg Scheve
    06.10.2026
  • 1

    Svensk seger i Skandinaviska cupen

    by Noah Rådmark
    22.02.2026
  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026

Fler artiklar

  • VM-banorna i Falun är klara

    Nu är tävlingsbanorna till vinterns Skid-VM i Falun klara. — Vi har gjort banorna ännu mer publikvänliga, säger Tobias Söderberg Jönsson, sportchef på Falun 2027, i ett pressmeddelande.
    av Mattias Modéen
    07.10.2026
  • Studentteamet NTNUI Ski Team byter ledning och förnyar truppen

    av Leandro Lutz
    07.10.2026
  • Fem träningspass för att utveckla din stakteknik

    av ProXCskiing.com
    07.10.2026
  • RULLSKIDTRÄNING: Förbättra din stakning – två kilometer asfalt räcker

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    07.10.2026
  • Beordrad till sängläge i tre månader: ”Den värsta mardrömmen för en idrottare”

    av Ingeborg Scheve
    06.10.2026