Amerikanska stjärnor laddar på snö i Australien

av Mårten Lång • 05.09.2022
Många europeiska längdåkare har tävlat på rullskidor de senaste veckorna. Den amerikanska stjärnduon Jessica Diggins och Julia Kern valde att i stället träna på snö, detta i australiska Falls Creek.

Många europeiska längdåkare har tävlat på rullskidor de senaste veckorna. Den amerikanska stjärnduon Jessica Diggins och Julia Kern valde att i stället träna på snö, detta i australiska Falls Creek.

Många europeiska längdåkare har tävlat på rullskidor de senaste veckorna. Den amerikanska stjärnduon Jessica Diggins och Julia Kern valde att i stället träna på snö, detta i australiska Falls Creek.

Delar av det amerikanska längdlandslaget var på läger i Torsby för drygt en vecka sedan. Men då valde Julia Kern och Jessica Diggins i stället att åka till Falls Creek, Australien, detta för en hel månads snöskidåkning.

—Vi sökte efter en plats där vi kunde genomföra ett helt träningsblock på snö på sommaren. Tidigare har vi åkt till Snow Farm på Nya Zeeland på läger. Dock var lodgen fortfarande stängd på grund av covid-restriktioner, så vi bestämde oss för att prova något nytt och åka till Falls Creek i Australien. Förra året provade vi även skidtunneln i tyska Oberhof, den var jättebra, men passar bättre för ett tiodagarsläger istället för ett treveckors träningsblock, berättar Julia Kern för ProXCskiing.com.

— Jag tror att träning på snö även under sommaren har varit till stor hjälp för mig. Det ger mig en chans att behålla snökänslan och jobba med min teknik. När jag åker rullskidor är det väldigt svårt för mig att helt och hållet få till den framåtlutade kroppspositionen och göra alla spurter utan att riskera att krascha på trottoaren. Jag tror också att min kropp klarar mer träning och mår bättre på snö, så tiden på snö gör att jag kan uppnå mer kvalitet och skidspecifik träning.

Duon åkte också Kangaroo Hoppet, ett skejtlopp på 42 kilometer. Där vann Jessie Diggins före Kern och den australiska landslagsåkaren Casey Wright:

— Jessie och jag såg Kangaroo Hoppet som en fantastisk chans att åter få åka nummerlapp och träna på att fylla på energidepåerna under ett längre lopp. Vi tävlar bara i 1-3 längre lopp per säsong, så att kunna träna på den delen är väldigt värdefullt, säger Kern.

Inför den kommande vintern har Kern höga förväntningar, detta trots en tuff senaste månad med covid-19 och andra problem:

— Min sommar har varit lite av en träningsmässig bergochdalbana för mig. Jag fick en bra start på träningen i maj med vårt första träningsläger i U.S. Ski Team i Bend, Oregon. Mitt första träningsblock i Vermont med mitt klubblag i juni gick bra, men sedan tog jag itu med några medicinska problem under hela juli, inklusive att få covid-19, att få mina visdomständer kirurgiskt borttagna, säger Kern.

Hon kom dock tillbaka i normal träning igen innan lägret i Australien, och målen inför kommande säsong är nu satta:

— Jag siktar på att ta mig till flera finaler på världscupen i sprint, och att vara bland de fem bästa i sprintcupen. Jag ser också verkligen fram emot VM i Planica, där målet att ta en medalj, antingen individuellt eller i någon av stafetterna.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Norska stjärnan: ”Känner inte igen mig själv”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    30.12.2025
  • 1

    Världscupprofil rasar efter OS-petning – avslutar karriären

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    04.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Veckans program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    by Langd.se
    03.02.2026

Fler artiklar

  • Samuelsson med i toppen – missade medalj

    Sebastian Samuelsson stod för en stark insats i sprinten. Det räckte dock inte till medalj.
    av Maja Eriksson
    13.02.2026
  • Kläbo utmanades rejält av fransk stortalang

    av Maja Eriksson
    13.02.2026
  • Ponsiluoma jagar medalj – behöver lyckas på skjutvallen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.02.2026
  • Dopingavstängningen hävd – får tävla i OS

    av Maja Eriksson
    13.02.2026
  • Helgens program och TV-tider för längdskidor och skidskytte

    av Langd.se
    13.02.2026