Anger skriver stort avtal: ”Ger en stor trygghet”
Edvin Anger kan se tillbaka på en fantastisk debutsäsong i världscupen. Nu har han skrivit under ett stort sponsringsavtal som sträcker sig över VM i Falun 2027: — En stor trygghet för min satsning, säger Anger till langd.se.
Edvin Anger fick under den gångna säsongen sitt stora internationella genombrott. Under sin debutsäsong i världscupen tog han sig final i fem sprintar.
Bästa placeringar individuellt i världscupen var tre fjärdeplatser (Lillehammer; Les Rousses och Tallinn); i stafett fick 21-åringen från Hedemora kliva upp överst på världscuppallen efter mixedstafetten i Falun. Detta tillsammans med Moa Ilar; Calle Halfvarsson och Jonna Sundling.
Just nu pågår förberedelserna inför kommande säsong för fullt.
Mellan två av dagens båda träningspass hann Anger med att åka till Garpenberg för att underteckna ett stort samarbetsavtal med Boliden:
— Vi vill stötta Edvin i hans fortsatta karriär och hoppas att han ska lyckas bli världens främsta skidåkare. Edvin har en stark koppling till Dalarna som är ett av Bolidens många verksamhetsområden, säger Jenny Gotthardsson, områdeschef för Bolidens Gruva i Garpenberg.

Samarbetsavtalet sträcker sig fram till och med 2027. Det vill säga över hemma-VM i Falun i månadsskiftet februari-mars 2027.
Kontraktet plitades under vid en träff i gruvan i Garpenberg, detta 1 054 meter under jord:
— Jag är uppvuxen en och en halv mil härifrån. Jag är väldigt glad; detta samarbete innebär en stor trygghet inför framtiden för min del. Och väldigt häftigt att komma ner hit en kilometer under jord och få se hur gruvan öppnar upp sig så långt under mark. Jag har också fått åka ner och se där de bryter i gruvan. Väldigt intressant att se, säger Anger.
Vad innebär detta avtal konkret för din satsning?
— Det är som sagt en trygghet. Detta gör att jag kan fokusera 100 procent på min skidåkning, och häftigt med ett så stort men ändå lokalt samarbete. Detta gör att jag kan ta ut min lön, och att skidåkningen blir mitt jobb. Det gör att jag kan slappna av i det runtomkring och satsa fullt ut på min skidåkning, säger Anger till langd.se.
En längre intervju med Edvin Anger om säsongen som var och om tankarna mot kommande säsonger publiceras här på langd.se senare i veckan.










