BESKEDET: Flyttar de inställda tävlingarna
För ett par dagar sedan beslutade arrangören till Skandinaviska Cupen och Ford Smart Energy Cup i Gällivare, att tävlingarna ställs in på grund av temperaturer under den utsatta köldgränsen.
– Vi måste tyvärr meddela att efter en samlad bedömning av flera väderleksprognoser där det är för kallt, så har vi beslutat att ställa in Skandinavisk cup och Smart Energy cup i Gällivare.
– Vår främsta prioritet är åkarnas hälsa och välmående, och vi vill undvika att utsätta någon för onödiga risker i det kalla vädret. Vi är också medvetna om de extra resekostnader som kan uppstå för deltagarna. Vi vill inte belasta er med dessa i onödan.
Arbetet med att hitta en ny arrangör har pågått sedan beskedet kom. Och till sist står det nu klart att tävlingarna kommer köras mellan 10-12 januari.
Ny arrangör
Det är Svenska Skidförbundet som tillsammans med skandinaviska arbetsgruppen, beslutat att tävlingarna kommer köras i Falun. Arrangör blir därför inte helt oväntat, Falun-Borlänge SK.
– Åkarnas hälsa och säkerhet var avgörande för beslutet att ställa in tävlingarna och vi inledde omedelbart ett arbete för att hitta en lösning för den uppkomna situationen, säger Ludvig Remb, nationell koordinator vid Svenska Skidförbundet i ett pressmeddelande.
– Vi är enormt glada och tacksamma för att vi på så kort tid hittat en lösning med Falun Borlänge Sk. Lugnet Skidstadion är i fint skick och det ska bli kul att hälsa Skidsverige välkomna till nationalarenan för längdskidåkning.
TÄVLINGSSCHEMA:
Fredag 10 jan: 10 km K
Lördag 11 jan: Sprint F
Söndag 12 jan: 10 km F