Diggins i en klass för sig – så slutade totalen för damerna

av Max Östlund • 25.03.2025
Jessie Diggins med seger i både totalcupen och distanscupen.
Så gick alla cuperna för damerna efter att säsongen avrundades i finska Lahti i helgen. Diggins tidigare segrar. Variationen mellan nationerna. Sprintcupsegraren utan sprintseger.

Så gick alla cuperna för damerna efter att säsongen avrundades i finska Lahti i helgen. Diggins tidigare segrar. Variationen mellan nationerna. Sprintcupsegraren utan sprintseger.

Jessie Diggins var i en helt egen klass den gångna säsongen. Diggins var även en av de åkarna som tävlade mest. Amerikanskan deltog faktiskt i alla världscuphelger, med undantag för sprinten i Tallinn.

Läs även: Bryter tystnaden: ”Psykisk ohälsa är ett ämne som varit tabubelagt”

Totalen – sex nationer top 10

Bland de tio bästa nationerna är det extra roligt att se sex olika nationer i toppen. Första svenska åkare är Ebba Andersson på sjunde plats som inte tävlat i samma utsträckning som Diggins. Ebba stod bland annat över världscupen i Cogne, Les Rousses och Davos.

PlaceringÅkarePoäng
1🇺🇸 DIGGINS Jessie2’197
2🇩🇪 CARL Victoria1’827
3🇫🇮 NISKANEN Kerttu1’692
4🇳🇴 SLIND Astrid Oeyre1’682
5🇳🇴 JOHAUG Therese1’435
6🇨🇿 JANATOVA Katerina1’347
7🇸🇪 ANDERSSON Ebba1’323
8🇳🇴 WENG Heidi1’240
9🇫🇮 JOENSUU Jasmi1’204
10🇦🇹 STADLOBER Teresa1’194
Slutställning i världscupens totala poängställning efter tävlingarna i Lahti.

Jessie Diggins drog in totalt motsvarande 2,33 miljoner kronor efter både världscupsegern, Tour de Ski och VM. Med sammanlagt åtta pallplatser varav sex segrar är hon välförtjänt av totalsegern.

Diggins har vunnit totalen två gånger tidigare. Både 2021 och 2024. Alla tre gånger har hon vunnit distanscupen samtidigt.

Distanscupen

I såväl totalcupen som distanscupen återfinner vi fler nationer. Nämligen sex även här.

RankÅkarePoäng
1🇺🇸 DIGGINS Jessie1’384
2🇳🇴 SLIND Astrid Oeyre1’382
3🇩🇪 CARL Victoria1’211
4🇫🇮 NISKANEN Kerttu1’205
5🇳🇴 JOHAUG Therese1’121
6🇸🇪 ANDERSSON Ebba1’096
7🇦🇹 STADLOBER Teresa970
8🇳🇴 WENG Heidi956
9🇳🇴 SANNESS Nora821
10🇸🇪 ILAR Moa805
Sammanställning av poängen i distanscupen efter sista tävlingshelgen i Lahti.

Moa Ilar tog sig upp på tionde plats i distanscupen efter en stark avslutning på säsongen med seger i Holmenkollens 10 kilometer. Hon gör också sin bästa säsong resultatmässigt med sju top 10-placeringar i världscupen, varav två segrar. Förutom segern i Holmenkollen var hon även med i laget som vann mixedstafetten i Engadin tillsammans med Emma Ribom, Jens Burman och Edvin Anger.

Sprintcupen

Det är lätt att föreställa sig att de två så starka åkarna, som denna säsongen varit i de närmsta överlägsna inte är högre upp i sprintcupen. Men faktum är att Jonna Sundling och Kristine Stavås Skistad inte tävlat så mycket i år.

Jonna Sundling har enbart tävlat i fem sprinter i år och Stavås Skistad i sex. Vinnaren i sprintcupen, Jasmi Joensuu, har däremot tävlat i samtliga elva stycken. Hon har dock bara tagit sig till final fem gånger och har en andra plats som bäst.

RankÅkarePoäng
1🇫🇮 JOENSUU Jasmi848
2🇨🇭 FAEHNDRICH Nadine732
3🇸🇪 DAHLQVIST Maja682
4🇩🇪 RYDZEK Coletta608
5🇩🇪 GIMMLER Laura593
6🇸🇪 HAGSTROEM Johanna564
7🇺🇸 DIGGINS Jessie543
8🇸🇪 SUNDLING Jonna532
9🇳🇴 MYHRE Julie525
10🇳🇴 SKISTAD Kristine Stavaas500
Sammanställning av poängen i sprintcupen efter tävlingshelgen i Lahti.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Rasande efter VM-femmilen: ”Jag har varit tydlig”

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • 1

    Talangen överraskade i distansloppet i Vålådalen

    by Langd.se
    06.11.2025
  • 1

    Till helgen smäller det i Muonio – världseliten på plats

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.11.2025
  • 1

    23-åringen dominerade i säsongsöppningen: ”Jag hade inte förväntat mig att vinna”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    03.11.2025
  • 1

    Här är programmet för världscupen 2025/2026

    by Längd.se
    19.09.2025

Fler artiklar

  • Svenskhoppet inför Olos/Muonio: ”Lite nervigt”

    Imorgon drar den internationella längdsäsongen igång i finska Olos/Muonio med klassisk sprint på programmet. Sofia Henriksson är det svenska hoppet och ser tävlingarna som en chans att väcka tävlingsnerverna inför säsongspremiären i Gällivare nästa helg.
    av Maja Eriksson
    13.11.2025
  • Har hittat tryggheten i skyttet inför säsongsstarten: ”Gjort ett väldigt bra jobb”

    av Maja Eriksson
    13.11.2025
  • Här ser du tävlingarna från Olos/Muonio live på SC Play

    av Langd.se
    13.11.2025
  • Det stora skidtestet 2025 – Stavar

    av Langd.se
    12.11.2025
  • Hur noggrannhet och förberedelser blev nyckeln till framgång

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.11.2025