Diggins vann totalen – svenskorna missade pallen

av Langd.se • 04.01.2026
Jessie Diggins höll för trycket och säkrade totalsegern i Tour de Ski. Bakom henne kämpade Ebba Andersson om en pallplats, men tappade i klättringen.

Jessie Diggins höll för trycket och säkrade totalsegern i Tour de Ski. Bakom henne kämpade Ebba Andersson om en pallplats, men tappade i klättringen.

Inför sista etappen av Tour de Ski ledde Jessie Diggins överlägset och i dagens etapp blev hon tvåa vilket räckte till segern i årets upplaga. Vann klättringen gjorde norska Karoline Simpson-Larsen.

Ebba Andersson hade inför dagens lopp bara 50 sekunder upp till pallen och hon inledde klättringen starkt. Men hon blev till slut femma i loppet vilket ledde till att hon klättrade från en åttonde plats till fjärde plats i totalen.

– Jag visste att förutsättningarna fanns. Men jag hade inte riktigt de sista krafterna för att klara det fullt ut, säger Andersson till SVT Sport.

På tredjeplats i dagens etapp kom norska Heidi Weng, hon tog också tredjeplatsen i totalen.

Moa Ilar gick in i monsterklättringen med ett starkt utgångsläge som trea i sammandraget, men tappade placeringar. Hon blev 26:a och föll därmed tillbaka till åttonde plats i totalen.

Maja Dahlqvist blev 30:e i klättringen, men säkrade ändå värdefulla poäng och kunde därmed vinna sprinttävlingen.

Övriga svenska placeringar i klättringen: Moa Lundgren 13:e, Evelina Crusell 29:a, Lisa Eriksson 36:a, Johanna Hagström 43:a.

Texten uppdateras…

Topp 3 damer, 10 km fritt Alpe Cermis

  1. Karoline Simpson-Larsen, Norge, 37:05.3
  2. Jessie Diggins, USA, +8.8
  3. Heidi Weng, Norge, +14.4

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    En trotjänare lägger av

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.04.2026
  • 1

    Landslagsstjärnorna vann Åk en mil vinn en bil

    by Maja Eriksson
    07.04.2026
  • 1

    Tvingas att lägga av: ”Drömde om att sluta på topp”

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • 1

    LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • 1

    Startlistor och starttider söndag

    by Langd.se
    12.04.2026

Fler artiklar

  • De största misstagen som motionärer gör under sommarträningen

    Sommaren är när vinterns prestation byggs upp. Många motionärer hindrar sig själva utan att veta om det. Här är hur du kan träna smartare och få ut mer av din sommar.
    av Teemu Virtanen
    02.05.2026
  • Värvningsbomben: Team Engcon plockar in Vasaloppsvinnaren

    av Maja Eriksson
    02.05.2026
  • Värvar vallare från konkurrenterna

    av Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • Beskedet: Jens Burman avslutar karriären

    av Langd.se
    01.05.2026
  • Utvecklingslandslaget i skidskytte 2026/2027

    av Langd.se
    01.05.2026