Dopingdramat tar ny vändning

Den tyska skidstjärnan har varit avstängd sedan i somras, och två veckor före världscupstarten vet hon fortfarande ingenting. Nu kommer signaler som tyder på att en uppklarning kan vara nära.

Den tyska skidstjärnan har varit avstängd sedan i somras, och två veckor före världscupstarten vet hon fortfarande ingenting. Nu kommer signaler som tyder på att en uppklarning kan vara nära.

Enligt Jessica Wissman vid Antidoping Sverige läcker det nu ut signaler om dopningärendet kring Victoria Carl. Signalerna tyder på att det kan bli en uppgörelse, liknande den som skedde i dopningärendet med tennisspelaren Jannik Sinner.

Den tyska skidstjärnan har varit avstängd ända sedan nyheten om det positiva dopningsprovet kom i slutet av juni. Den 29-åriga åkaren hade testat positivt för clenbuterol, ett ämne som står på dopningslistan hos det internationella antidopingbyrån (WADA).

Carl har förklarat att hon fick i sig det förbjudna ämnet av misstag, genom en hostmedicin hon fått utskriven av sin läkare, och att hon inte visste att den innehöll det förbjudna ämnet.

Carl är än så länge inte dömd för dopning. Ärendet är fortfarande under utredning av den tyska antidopingbyrån NADA, som har hållit alla detaljer i processen hemliga.

Se också: Bryter samarbetet efter 26 år

Väsentlig medverkan

NADA meddelar nu att de samarbetar med WADA i ärendet. Det anser den svenska antidopingexperten tyder på att man närmar sig en klarläggning.

– Att hon skulle gå helt fri har jag svårt att tro, säger Wissman.

Fyra års avstängning

Normalstraffet för bruk av clenbuterol är fyra års avstängning, som i vissa fall kan kortas ned till ett år. Tennisstjärnan Jannik Sinner togs för den anabola steroiden klostebol. Han fick sin avstängning nedkortad till tre månader efter förhandlingar med WADA.

Nu tror Wissman att teamet kring den tyska stjärnan kommer att försöka gå samma väg.

NADA vill fortfarande inte säga något om när domen kommer.

Trots det positiva dopningstestet och avstängningen fick den 29-åriga åkaren ändå i förra veckan ”Gullskid-priset”, det tyska skidförbundets finaste utmärkelse till aktiva utövare, för sina prestationer 2025.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Tagna på bar gärning – hela landslaget diskades

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • 1

    Programmet för längdskidor och skidskytte under OS i Milano/Cortina 2026

    by Langd.se
    02.02.2026
  • 1

    Sveriges lag till 10 km fritt

    by Maja Eriksson
    11.02.2026
  • 1

    OS-guldvinnaren gör sin sista säsong: ”Njuter av varje ögonblick”

    by Maja Eriksson
    29.07.2026

Fler artiklar

  • Hjärtat stannade två gånger – nu är skidkarriären över

    18-åringen fick sitt stora genombrott i vintras. Men livet vändes upp och ner. Efter två hjärtstopp och fyra dagar i koma tvingades den österrikiska längdskidtalangen fatta ett beslut.
    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    27.07.2026
  • Ville optimera allt – till slut orkade hon inte mer

    av Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • Spring, men glöm inte dina fötter

    av Bezky.net/Langd.se
    25.07.2026
  • Myhlback knäckte norska stjärnorna i Trysil

    av Maja Eriksson
    24.07.2026
  • Skidprofiler imponerade i MTB-tävlingen Fjällturen

    av Langd.se
    24.07.2026